15-16 listopada w Centrum Działań Twórczych w Lubinie odbędzie się niepowtarzalne wydarzenie – ŁEMKOWIE W CENTRUM. Dwa dni wypełnione ciekawymi prelekcjami, fantastycznymi koncertami, sztuką, kuchnią i ciekawostkami z łemkowskiego świata. Wstęp jest wolny, ale trzeba mieć wejściówki, które są do pobrania w CDT.

15 listopada 17.00

Koncert “RODZINNE TRIO” – Dymitr, Paweł i Anastazja Goriełow

Rodzinne trio tworzą parafianie Cerkwi Św. Aleksandry w Stanisławowie. Dymitr, Paweł i Anastazja Goriełow śpiewają tam podczas nabożeństw. Towarzyszą im również inni chórzyści. Są laureatami XX Międzynarodowego Przeglądu Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej w Siemiatyczach. Uczestniczyli również w Koncercie Kolęd w Warszawskiej Katedrze Św. Marii Magdaleny oraz w Zamku Królewskim. Gościnnie śpiewali podczas świątecznych nabożeństw w Siemiatyczach oraz w parafii Św. Jana Klimaka na Woli. Inspirują się śpiewem bizantyjskim i gruzińskim. Wykonają także dla Państwa utwory muzyki cerkiewnej łemkowskich kompozytorów. 

Wernisaż wystawy “IKONY W CENTRUM”

Jednym z najwyższych przejawów „artystycznego” geniuszu człowieka jest ikona. Jest ona nie tylko dziełem sztuki, ale przede wszystkim ma ona znaczenie teologiczne, a zwłaszcza chrystologiczne. W Galerii CDT w Lubinie będziemy prezentować kilkadziesiąt wyjątkowych ikon.

PRELEKCJE

“Droga Polskiego Prawosławia do autokefalii” – Ks. ihumen dr Pantelejmon (Karczewski)

“Obrządek słowiański w Polsce, geneza i jego zasięg, kontynuacja” – Ks. mitrat Grzegorz Cebulski

Prawosławie od ponad tysiąca lat związane jest z historią Polski – jej dobrymi i złymi latami. Po okresie zaborów i odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości – także Kościół prawosławny rozpoczął starania o swoją niezależność. Dokument o autokefalii wydany został 13 listopada 1924 roku. W tym roku mija 100 lat od uzyskania niezależności Cerkwi Prawosławnej w Polsce. Krótkie i ciekawe wykłady przybliżą słuchaczom wieloletnią historię prawosławia w Polsce.

16 listopada 17.00

“ŁEMKOWIE KIEDYŚ I DZIŚ” prezentacja – Daniel Horoszczak, Oksana Graban-Lichtańska

Ciekawa prezentacja osadzająca Łemków w kontekście kulturowym, historycznym i społecznym. Prościej – porozmawiamy o tym, kim są Łemkowie, co charakteryzuje tę grupę, jaki mają dorobek kulturalny, jak wyglądało ich życie wczoraj a jak wygląda dziś, w jakim języku ze sobą rozmawiają. Dokąd zaprowadzi nas ta rozmowa? Nigdy nie wiadomo! Będzie możliwość zadawania pytań. Prezentację poprowadzą twórcy młodego łemkowskiego pokolenia – Oksana Graban – Lichtańska i Daniel Horoszczak.

ŁEMKOWSKIE POTRAWY degustacja

Łemkowska kuchnia to proste dania z łatwo dostępnych produktów. Podstawowe składniki pozyskiwano z własnego gospodarstwa oraz okolicznych łąk i lasów. Podczas degustacji w CDT będzie można skosztować m.in. słynnej zupy kieselycia.

ŁEMKOWSKI ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA “ŁASTIWOCZKA””

Zespół Łastiwoczka powstał w 2000 roku w Przemkowie. Poprzez swój bogaty repertuar taneczny pokazuje kulturę zarówno wschodniej, jak i zachodniej Łemkowszczyzny a prezentowany śpiew to skarbnica ballad, przyśpiewek czy śpiewów obrzędowych. W ubiegłym roku zespół został nagrodzony nagrodą im. Oskara Kolberga w uznaniu za szczególne zasługi dla kultury ludowej. Jest to najstarsza nagroda w Polsce przyznawana od 1974 roku. W tym roku Łastiwoczka dostała kulturalną nagrodę Dolnego Śląska – Silesia, jest to nagroda przyznawana przez samorząd województwa dolnośląskiego twórcom oraz instytucjom kultury za działalność artystyczną lub kulturalną o szczególnym znaczeniu dla regionu, zarówno w kraju, jak i za granicą, z tej okazji 30 listopada 2024 r. zespół da specjalny koncert w Narodowym Forum Muzyki pt. „Pieśni łemkowskiej krainy”

Wstęp jest wolny, ale obowiązują wejściówki, które są do odbioru w Sekretariacie Centrum Działań Twórczych w Lubinie.

Wydarzenie organizowane przez:

– Centrum Działań Twórczych w Lubinie,

– Powiat Lubiński,

– Parafię Prawosławną Świętej Trójcy w Lubinie.

Poprzedni artykułBarbórka 2024 w KGHM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę