Klub Honorowych Dawców Krwi PCK im. Miedzianej Kropli Krwi przy KGHM Polska Miedź oddział ZG „Rudna” istnieje już ponad 45 lat. Jego członkowie spotkali się podczas uroczystości, na której wielu dawców nagrodzono odznaczeniami doceniając ich zasługi w ratowaniu życia ludzkiego.

Krwi nie da się wyprodukować. Mogą ją tylko dać ludzie. I to już wystarczy, żeby krew oddawać. Te ideę należy rozpropagować wśród wszystkich. Wielu z górników doskonale to rozumie. Klub krwiodawców liczy 370 członków. Jest wśród nich 26 kobiet. W mijającym roku oddali podczas akcji zbiórki krwi prawie 340 litrów tego najcenniejszego leku.
– Wyjątkowy dar, dar krwi, dar życia – to właśnie otrzymujemy od honorowych dawców krwi – stwierdził Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za to w jaki sposób podchodzą oni do tej misji, do tej służby jaka jest honorowe krwiodawstwo. Bardzo się cieszę, że tak prężnie działa i rozwija się w Polkowicach ruch krwiodawców. To istotne nie tylko z medycznego punktu widzenia ale także z etycznego i moralnego ratując życie ludzkie – podkreśla.

– Ta uroczystość jest podsumowaniem całego roku społecznej pracy krwiodawców i wyrazem podziękowania za ich ofiarność – powiedział Piotr Marszałek, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża im. Miedzianej Kropli Krwi przy KGHM Polska Miedź S.A oddział Zakłady Górnicze Rudna w Polkowicach. – Ponad sto osób zostało docenionych tymi odznaczeniami i wiem, że krwiodawcy bardzo sobie to cenią. Oni mają taką wewnętrzną potrzebę, by nieść pomoc innym ludziom i to chyba jest dla nich największa motywacja. Często tak jest, że zaczyna się oddawanie krwi gdyż trzeba pomóc znajomym. Ja tak miałem, kiedy w wieku osiemnastu lat mój kolega miał wypadek na motocyklu. Potrzebna była dla niego krew, oddałem ją i potem oddawałem już regularnie – dodaje.

Po uroczystości wręczania odznaczeń uczestnicy udali się pod Pomnik Honorowych Dawców Krwi przy ul. Kominka gdzie złożyli kwiaty.

Poprzedni artykułUczymy się ratować życie – program edukacyjny w Lubinie
Następny artykułStypendia dla najlepszych żaków