Przedsiębiorstwo Gospodarki Miejskiej wybudowało dwie studnie awaryjne w Suchej Górnej. Spółka chce w ten sposób zabezpieczyć gminę przed skutkami kryzysu hydrologicznego.

Na ujściach wody w Suchej Górnej powstały dwie nowe studnie. Pierwsza powstała awaryjnie dla studni numer siedem, druga dla studni numer dziewięć.

– Obie studnie były pierwszymi ujęciami wody w gminie Polkowice. Parametry wydajności przesyłu wody są już coraz mniejsze, dlatego też zdecydowaliśmy się poszukać nowych miejsc – wyjaśnia Agnieszka Prokopiuk z PGM Sp. z o.o.

Dzięki obserwacjom specjalistów z polkowickiej spółki komunalnej udaje się w porę reagować na zmiany hydrologiczne i klimatyczne, które obserwujemy od pewnego czasu w Polsce i na świecie. Trwająca kilka lat susza powoduje, że w wielu miastach w Polsce występują przerwy w dostawie wody. Szczególnie w okresie letnim. W gminie Polkowice sytuacja jest jednak opanowana. Stały rozwój spółki PGM oraz wymiana infrastruktury wodno- kanalizacyjnej pozwalają zabezpieczyć mieszkańców gminy przed kryzysem.

– Monitorujemy sytuację. Na terenie gminy Polkowice sytuacja jest stabilna, ale jeśli dojdzie do kryzysu, to będziemy na niego przygotowani – dodaje Prokopiuk.

Studnie awaryjne powstały w pobliżu już istniejących. Lokalizacje ustalono na podstawie specjalistycznych analiz.

– Znajdują się w tzw. strefie ochrony bezpośredniej. Żywotność studni, w zależności od typu pracy, czy też rodzaju warstwy, jest różna. Te istniejące studnie pracują nieprzerwanie od16 lat i zauważyliśmy spadek ich wydajności – mówi Tomasz Duda, dyrektor ds. eksploatacji w PGM sp. z o.o.

Po dokładnym określeniu profilu geologicznego poszczególnych warstw, jakie występują w pobliżu studni, spółka precyzyjnie przygotowała się do budowy kolejnego ujęcia.

– W nowych studniach zastosowaliśmy filtr typu Johnsona, który jest bardzo wydajny i bardzo dobrze dopasowany do warstwy geologicznej, z którą mamy do czynienia – dodaje dyrektor Duda.

Co ważne, problemem nie jest brak dostępu do źródła wody, ale eksploatacja urządzeń, które je wydobywają. Ulegają one naturalnym procesom kolmatacji w trakcie pracy. Przeprowadzona analiza pod kątem regeneracji filtrów studziennych dała wynik negatywny. Dlatego należy budować kolejne, nowoczesne.

– Nowo budowane studnie bazują na tym samym Po pompowaniach próbnych, które się odbyły, wiemy, że wydatek wody szacowany jest na około 36 metrów sześciennych na godzinę z jednej studni. To nam w zupełności wystarczy – mówi Tomasz Duda.

Biorąc pod uwagę trudną sytuację hydrologiczną oraz uwzględniając rozrastające się miasto, budowa studni była koniecznością. Warto przypomnieć, że PGM od 2006 roku posiada własną Stację Uzdatniania Wody wraz z ujęciami głębinowymi. Inwestycja ta była współrealizowana w 17 proc. przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Od tego czasu spółka dostarcza wodę do miejscowości: Sucha Górna, Kaźmierzów, Moskorzyn, Żuków, Guzice, Trzebcz, Sobin, Jędrzychów i Nowa Wieś Lubińska, a także do miasta Polkowice i Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Źródło: PGM

Poprzedni artykułDotykam – wygrywam – akcja 10. już raz w Lubinie
Następny artykułZgaś światło świeć przykładem