Uchodźcy z Ukrainy, przebywający w Lubinie, mogą liczyć nie tylko na lokum. Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie przy pomocy Związku Pracodawców Polska Miedź i KGHM Polska Miedź S.A. zaczęło drugą turę kursów języka polskiego.

Przyjechałam ze Lwowa. Nie mogę powiedzieć, że dla mnie język polski jest trudny. Gdy byłam dzieckiem, to trochę się już uczyłam. Dużo wiem, ale jeszcze mam nad czym pracować więc się uczę. Ten kurs to bardzo dobra okazja. Chce pracować w Polsce. Jestem pielęgniarką i chciałabym pracować w szpitalu – mówiła nam podczas lekcji Natalia, jedna z kursantek.

Kurs obejmuje nie tylko naukę języka.

Oprócz tego, że program kursu obejmuje naukę języka polskiego to ma też inne elementy jak: metodyka nauczania, czyli jak się uczyć języka obcego. Mieliśmy warsztaty z poliglotą Piotrem Krukiem. Prezes ZPPM Beata Staszków oraz Elżbieta Dunaj przygotowują warsztaty z zakresu poszukiwania pracy w Polsce. Uczymy uchodźczynie jak to się w Polsce robi, jak korzystać z mediów społecznościowych w tym celu, jak napisać CV i gdzie szukać pracy. Związek Pracodawców przygotowuje również dla tych osób taki poradnik dotyczący prawa pracy w Polsce. Dowiedzą się. jak rozmawiać z pracodawcą, jak nawiązać stosunek pracy żeby był on zgodny z prawem. Pierwszy kurs rozpoczął się 11 kwietnia i potrwa do końca maja. Następny zaczęliśmy po świętach 20 kwietnia i będzie on trwał do początku czerwca. Jest bardzo intensywny, bo trwa 4 godziny lekcyjne zajęć dziennie. Wszystkie panie są z wyższym wykształceniem i są zdeterminowane do tego, żeby rozpocząć pracę jak najszybciej, żeby móc zacząć pracę zgodnie ze swoim wykształceniem. Chcielibyśmy nie zgubić tego potencjału. Taka jest idea tego wszystkiego – żeby osoby z wyższym wykształceniem, z doświadczeniem zawodowym w Ukrainie nie zostały skierowane do pracy grubo poniżej swoich kompetencji – informuje Monika Gazda, wiceprezes zarządu MCKK w Lubinie.

W kursie bierze udział 29 osób.

Poprzedni artykułPolkowice ponownie pierwsze wśród samorządów!
Następny artykułDarmowe wykłady, porady u specjalistów i warsztaty. Wszystko dzięki KGHM