Rząd przedstawił Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028, polegający na budowie, odbudowie i rewitalizacji linii kolejowych w Polsce. Do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje w 11 województwach, które zostaną objęte dofinansowaniem, w tym 3 na Dolnym Śląsku.

 

Podczas konferencji, która odbyła się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim omówiono 3 zakwalifikowane inwestycje na Dolnym Śląsku, które w przeciągu 6 lat mają zostać zrealizowane.

Linia kolejowa Zgorzelec – Bogatynia zostanie zrewitalizowana w celu włączenia Bogatyni do sieci regionalnego wojewódzkiego transportu Kolejowego. Nastąpi budowa bazowej infrastruktury do uruchomienia Wrocławskiej Kolei Metropolitalnej, która poprawi jakość połączeń z Legnicy do Wrocławia na odcinku Środa Śląska – Wrocław Świebodzki. Dodatkowo Złotoryja oraz powiat złotoryjski zostaną włączone do sieci regionalnego wojewódzkiego transportu kolejowego poprzez rewitalizację odcinka Legnica – Złotoryja – Jerzmanice-Zdrój.

– Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Chcemy w ramach przyznawanych środków, w ramach budżetu państwa dofinansowywać rewitalizację i modernizację linii kolejowych. Szczęśliwie 3 projekty spośród 34, będą realizowane na Dolnym Śląsku – mówił Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.

– Dolny Śląsk koleją stoi. Jako Samorząd Województwa co roku inwestujemy duże środki finansowe w nowy tabor kolejowy i rewitalizacje zapomnianych linii kolejowych. Wypełniamy białe plamy nowymi połączeniami kolejowymi, dzięki którym mieszkańcy naszego województwa zyskują alternatywę dla samochodu. Tym samym stajemy się jeszcze bardziej atrakcyjniejsi pod względem gospodarczym i turystycznym – mówił Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko.

W konferencji udział wzięła także Poseł na Sejm RP Pani Mirosława Stachowiak – Różecka.

Łączna wartość Budżetu Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku wyniesie ponad 11 mld zł. Budżet zostanie zwiększony o 5,6 mld zł w celu zrealizowania pozostałych projektów.

 

Poprzedni artykułKGHM wspiera szkolnictwo branżowe w regionie
Następny artykułPomagamy dzieciom Mie(ć)dź rodzinę!