Każdy lubinianin, który chce zostać wolontariuszem i działać na rzecz bezdomnych zwierząt tam przebywających może zgłosić się do TML Pro Legnica. To właśnie Towarzystwo Miłośników Legnicy Pro Legnica od czerwca 2021 roku jest partnerem Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o. o., w zakresie wspólnych działań na rzecz podopiecznych Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Legnicy.
 

Wielu ludzi, którzy chcą pomagać zwierzętom przebywającym na terenie schroniska dla bezdomnych zwierząt w  Legnicy nie wie, gdzie skierować pierwsze kroki. Podpowiadamy. Od 22 czerwca 2021 roku działają wolontariusze koordynowani przez Towarzystwo Miłośników Legnicy Pro Legnica.

– W naszym schronisku realizujemy umowę partnerską. Udało nam się, po kilku miesiącach przygotowań i ustalania szczegółów naszej współpracy, podpisać umowę z TML Pro Legnica. Za to partnerstwo dziękujemy i bardzo je cenimy, ponieważ realizujemy zadania jakie wspólnie sobie wyznaczyliśmy. Jednym z priorytetów jest rekrutacja, organizacja i koordynowanie  wolontariatu – mówi Wiesław Wabik, Pełnomocnik ds. inwestycji i rozwoju w LPGK.

– Podzieliliśmy zadania pomiędzy LPGK a TML Pro Legnica, ponieważ nasza Spółka nie może  niektórych zadań realizować, na przykład tych związanych z wolontariatem. TML Pro Legnica jako organizacja pozarządowa doskonale wpisuje się w ten zakres, a zatem nasze  partnerstwo odpowiednio się uzupełnia. Oprócz tego są też kwestie organizacji różnych eventów, wydarzeń, czy chociażby pozyskiwania funduszy, którymi także może zajmować się TML – wyjaśnia Wiesław Wabik.

 Wspólnie pracujemy nad koordynacją wolontariatu w schronisku. Staramy się, aby wolontariusze potrafili odnaleźć się w roli opiekunów zwierząt, aby mogli wychodzić ze zwierzętami, socjalizować się, pomagać oraz wspierać pracowników schroniska. Zajmujemy się tym od roku i proces ten ewoluuje.  Zmieniają się osoby, uczą się tego, co mają tutaj robić. Projekt jest bardzo przydatny i dla zwierząt i dla ludzi. Wolontariusze mogą się zgłaszać zarówno w schronisku jak  i  do Towarzystwa Miłośników Legnicy. Wszystkie informacje są dostępne i na stronie TML oraz na profilu facebook’owym wolontariatu. Wciąż czekamy na nowych wolontariuszy, bo istnieje taka potrzeba ze względu na to, że te zwierzęta potrzebują pomocy i opieki. Działa to także  w drugą stronę. Są ludzie, którzy potrzebują spełniać swoje wyższe cele opieki i miłości nad zwierzętami, czy znalezienia domów dla nich – wyjaśnia Agnieszka Pacanowska-Cholewińska, Prezes Towarzystwa Miłośników Legnicy Pro Legnica.

Poprzedni artykułRusza budowa ronda. Będą zmiany w ruchu
Następny artykułChcą pomagać w samoobronie