W 65.rocznicę odkrycia złóż miedzi odbyły się różne uroczystości w Zagłębiu Miedziowym. Hołd odkrywcom oddano najpierw pod obeliskiem w Sieroszowicach – miejscu wielkiego odkrycia. Następnie uroczystości przeniosły się do Lubina pod pomnik Jana Wyżykowskiego.
23 marca w 1957 pod Sieroszowicami polscy geolodzy pod kierunkiem dr. Jana Wyżykowskiego dokonali historycznego odkrycia, które zmieniło obraz nie tylko gminy Polkowice, ale i całego Zagłębia Miedziowego, a także miało ogromny wpływ na gospodarkę kraju.
65. jubileusz wielkiego odkrycia rozpoczął się w Sieroszowicach. Uroczystość w tym miejscu odbyła się po raz 21. Przedstawiciele zarządu KGHM, delegacje wielu oddziałów miedziowej spółki, samorządowcy, młodzież szkolna i mieszkańcy, złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym odkrycie dr. Wyżykowskiego i jego zespołu.
– Nie byłoby takich Polkowic, nie byłoby takiego Zagłębia Miedziowego bez rud miedzi znajdujących się na tym terenie – powiedział Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – To miedzi zawdzięczamy cały dotychczasowy rozwój społeczno-gospodarczy. Spotkaliśmy się tutaj, aby uczcić odkrywców naszego skarbu, odkrywców, których praca i wysiłek doprowadziły do tego, że te złoża są dziś eksploatowane.
Drugą część obchodów odbyła się w Lubinie, gdzie pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego składano kwiaty.
– Myślę sobie, że gdyby nie nieustępliwość i konsekwencja w działaniu, trwanie przy swoich przekonaniach jednego człowieka to być może nas wszystkich na tym placu by nie było – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
– Za nami bawią się dzieci. Ich też może by tu nie było, gdyż nie byłoby tych wszystkich, którzy tu przyjechali, by wydobywać miedź. I dzięki temu jednemu człowiekowi jesteśmy tutaj wszyscy, jest region, jest Zagłębie Miedziowe, jest firma, która zajmuje siódme miejsce na świecie jeśli chodzi o wydobycie miedzi i pierwsze lub drugie w wydobyciu srebra. Umożliwił to jeden człowiek: dr Jan Wyżykowski. I za to oddajemy mu dzisiaj hołd.