W 65.rocznicę odkrycia złóż miedzi odbyły się różne uroczystości w Zagłębiu Miedziowym. Hołd odkrywcom oddano najpierw pod obeliskiem w Sieroszowicach – miejscu wielkiego odkrycia. Następnie uroczystości przeniosły się do Lubina pod pomnik Jana Wyżykowskiego.

23 marca w 1957 pod Sieroszowicami polscy geolodzy pod kierunkiem dr. Jana Wyżykowskiego dokonali historycznego odkrycia, które zmieniło obraz nie tylko gminy Polkowice, ale i całego Zagłębia Miedziowego, a także miało ogromny wpływ na gospodarkę kraju.

65. jubileusz wielkiego odkrycia rozpoczął się w Sieroszowicach. Uroczystość w tym miejscu odbyła się po raz 21. Przedstawiciele zarządu KGHM, delegacje wielu oddziałów miedziowej spółki, samorządowcy, młodzież szkolna i mieszkańcy, złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym odkrycie dr. Wyżykowskiego i jego zespołu.

Nie byłoby takich Polkowic, nie byłoby takiego Zagłębia Miedziowego bez rud miedzi znajdujących się na tym terenie – powiedział Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – To miedzi zawdzięczamy cały dotychczasowy rozwój społeczno-gospodarczy. Spotkaliśmy się tutaj, aby uczcić odkrywców naszego skarbu, odkrywców, których praca i wysiłek doprowadziły do tego, że te złoża są dziś eksploatowane.

Drugą część obchodów odbyła się w Lubinie, gdzie pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego składano kwiaty.

Myślę sobie, że gdyby nie nieustępliwość i konsekwencja w działaniu, trwanie przy swoich przekonaniach jednego człowieka to być może nas wszystkich na tym placu by nie było – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Za nami bawią się dzieci. Ich też może by tu nie było, gdyż nie byłoby tych wszystkich, którzy tu przyjechali, by wydobywać miedź. I dzięki temu jednemu człowiekowi jesteśmy tutaj wszyscy, jest region, jest Zagłębie Miedziowe, jest firma, która zajmuje siódme miejsce na świecie jeśli chodzi o wydobycie miedzi i pierwsze lub drugie w wydobyciu srebra. Umożliwił to jeden człowiek: dr Jan Wyżykowski. I za to oddajemy mu dzisiaj hołd.

 

Poprzedni artykułKGHM świętuje 65. rocznicę odkrycia złoża miedzi na Dolnym Śląsku
Następny artykułKGHM publikuje wyniki za 2021 – znowu rekordy