W Lubinie 16 marca obchodzono 100. rocznicę urodzin Tadeusza Zastawnika. Pierwszy dyrektor naczelny KGHM wsławił się w rozwój ówczesnego Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi. Podczas celebrowania jego urodzin można było wysłuchać m.in. córki czy jego bliskiego współpracownika.

Tadeusz Zastawnik, jeden z głównych architektów podstaw polskiego przemysłu miedziowego. Był pierwszym dyrektorem naczelnym KGHM i pełnił tę funkcję przez 13 lat. Podczas uroczystości na skwerze im. Tadeusza Zastawnika w Lubinie można było wysłuchać córki pioniera polskiej miedzi.

– Dla mnie to bardzo osobisty i wzruszający moment, za którego zorganizowanie chciałabym serdecznie podziękować. Dziękuję wszystkim, którzy są tu dziś obecni za to, ze zechcieli przystanąć i pomyśleć o pionierach, tych, wśród których był mój tata – mówiła Anna Menkes, córka Tadeusza Zastawnika.

– Nie sposób przecenić zasług Tadeusza Zastwanika. Pamięć o tak ważnych dla nas ludziach dodaje nam siły zwłaszcza w tak trudnych ostatnio czasach. Tadeusz Zastawnik zjednał sobie przychylność i wdzięczność pracowników KGHM dzięki ogromnej woli współpracy, odpowiedzialności i odwadze. Wspominamy go dziś, podkreślając jednocześnie aktualność i uniwersalność tych wartości Polskiej Miedzi. Był bardzo oddany tej ziemi, ziemi, której skarby zdefiniowały ten region na kolejne lata i dzięki którym Zagłębie Miedziowe stało się symbolem sukcesu gospodarczego – mówił Marek Świder, wiceprezes ds. produkcji w KGHM Polska Miedź S.A.

Podczas uroczystości złożono kwiaty. Obecni byli nie tylko zarząd KGHM, ale też przedstawiciele oddziałów Polskiej Miedzi czy spółki PeBeKa. O stronę muzyczną zadbała Orkiestra oddziału ZG Polkowice-Sieroszowice i Huty Miedzi Głogów.

Poprzedni artykułŚwiatowy dzień Zespołu Downa
Następny artykułPobiegną w ramach wsparcia dla Ukraińców