Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja, by przypomnieć seniorom, że aktywny tryb życia to podstawa. Warto jednak podkreślić, w ślad za specjalistami, że w pewnym wieku trzeba uprawiać sport ostrożnie i prowadzić zrównoważoną dietę. Wszystkie elementy w odpowiednim połączeniu dadzą naszym kochanym seniorom lepszy komfort życia i przede wszystkim zdrowie.

 

Aktywnie powinni żyć wszyscy. To nie podlega dyskusji. Przy okazji Dnia Babci i Dziadka warto przypomnieć seniorom, że sport dotyczy również i ich. Jednakże z racji wieku i predyspozycji organizmu aktywność sportowa powinna być dostosowywana indywidualnie do każdego organizmu.

– Regularny, dopasowany do stanu zdrowia i możliwości fizycznych ruch pozwala zapobiegać niesprawnościom u seniorów i jest ważnym elementem profilaktyki leczenia wielu chorób typowych dla wieku senioralnego. Bardzo istota jest, przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, konsultacja lekarska i brak jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych. Każda forma ruchu ma korzystny wpływ na organizm. Pozwala zapobiegać stanom cukrzycy, która jest zmorą XXI wieku, przez co reguluje poziom cukru, zmniejsza ciśnienie tętnicze i ryzyko urazów oraz, co ważne, pozwala kontrolować masę ciała – mówi Anna Dribczak, manager Gym & Fitness w Unikatonii w Lubinie.

– Seniorom polecam zajęcia typowo rozciągające, poprawiające wydolność tlenową, równowagę i koordynację ruchu, zapewniająca gibkość, czyli np. Pilates, Jogę, zajęcia związane ze zdrowym kręgosłupem czy też Stretching. Bardzo dobrą formą aktywności są też zajęcia typowo taneczne np. Zumba, która nie dość, że zwiększa entuzjazm i poprawia samopoczucie, to też pozwala seniorom nawiązywać kontakty, relacje międzyludzkie, a to pozytywnie wpływa na stan psychiczny. Seniorzy powinni bowiem zwrócić uwagę więc nie tylko na dbanie o stan fizyczny, ale i też psychiczny. Nie zapominajmy jednak, że każde zajęcia będą pozytywnie wpływać na zdrowie osób starszych, ale najważniejsze, by nie było przeciwwskazań zdrowotnych – podkreśla Anna Dribczak.

Przypominamy więc wszystkim babciom i dziadkom powiedzenie „mierzmy siły nad zamiary”, by prowadząc aktywny tryb życia, nie przeforsować senioralnego organizmu.

– Można doprowadzić do kontuzji, urazów, a także pogłębić istniejące już problemy zdrowotne. Najpierw więc lepiej wszystko skonsultować z lekarzem. Jeżeli senior czuje dyskomfort w danym ćwiczeniu powinien odpuścić i znaleźć coś, co będzie mu odpowiadało i nie wyrządzi szkody. Mogą to być spacery, popularny Nordic Walking, czy też jazda na rowerze – mówi specjalistka od aktywności fizycznej.

Babcia i dziadek muszą pamiętać, że wszelkiego rodzaju kontuzje w wieku senioralnym trudniej wyleczyć. – Ważne jest, by aktywność fizyczną połączyć z odpowiednio zbilansowaną i zrównoważoną dietą. W późniejszym wieku pojawiają się problemy ze stawami, pojawia się osteoporoza, a zatem wszelkie złamania goją się już inaczej. Ważna jest więc, by na tym poziomie wdrożyć odpowiednią suplementację – podkreśla Anna Dribczak.

Poprzedni artykułRodzice składają wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy
Następny artykułZderzenie na Hutniczej dwie osoby w szpitalu