Szeroki wachlarz badań diagnostycznych oraz zabiegów rehabilitacyjnych to składowe „Opieki Pocovidowej” – nowego zadania w ramach Polityki Zdrowotnej Burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego. Kompleksową opieką medyków i rehabilitantów bezpłatnie zostaną objęci pełnoletni mieszkańcy gminy Polkowice, którzy przechorowali COVID-19.

Nowe zadanie polityki zdrowotnej burmistrza Puźnieckiego realizują wspólnie Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych oraz Aquapark Polkowice. Jest ono w pełni finansowane z budżetu gminy Polkowice. W tym roku Opieka Pocovidowa będzie realizowana do 15 grudnia, a kwota, jaką polkowickie władze przeznaczyły na ten cel to 250 tysięcy złotych.

Z COVID-em bierzemy się za barki od samego początku pandemii. Nadal wiele jest niewiadomych na temat choroby wywoływanej koronawirusem SARS-Cov-2 oraz jej późniejszych konsekwencji zdrowotnych, dlatego tak ważna jest szeroka diagnostyka i bogata oferta rehabilitacyjna – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki.

Przedstawiciele dwóch gminnych spółek wraz z wydziałem zdrowia UG Polkowice opracowali wspólnie koncepcję i założenia polkowickiej Opieki Pocovidowej. Cieszę się, że mamy dla naszych mieszkańców ofertę skrojoną na miarę czasów. W dobie koronawirusa ważna jest nie tylko profilaktyka, ale właśnie szeroko pojęta opieka dla osób, które przechorowały COVID-19. Wszystko po to, byśmy mogli silniejsi stawiać czoła pandemii aż do jej, miejmy nadzieję rychłego, końca – dodaje.

Z polkowickiej Opieki Pocovidowej mogą skorzystać pełnoletni mieszkańcy gminy Polkowice, którzy w przeciągu ostatnich dziewięciu miesięcy przechorowali COVID-19. Pod warunkiem, że choroba była potwierdzona testem. Najpierw chętni muszą zgłosić się do PCUZ-u na konsultacje internistyczne, które odbywają się w każdy wtorek i środę w godzinach od 12.00 do 14.00. Na konsultacje internistyczne obowiązuje natomiast wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod numerem 76 746 08 07, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 10.00.

Z naszych obserwacji wynika, że coraz więcej osób cierpi na powikłania po przebytej infekcji wywołanej przez koronawirusa. Potwierdzają to także badania naukowe, według których, około 10 procent osób, które przeszły COVID-19, zmaga się z pochorobowymi komplikacjami. Mają duszności, kaszel, bóle głowy, powikłania kardiologiczne czy też neurologiczne. Odpowiednia opieka medyczna, którą oferujemy w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, pomoże naszym pacjentom powrócić do zdrowia i całkowitej aktywności życiowej – mówi Paweł Gambal, prezes PCUZ.

Wszystkie następstwa choroby nie są jeszcze znane. Każdy przechodzi COVID-19 inaczej, podobnie jest w kwestii jej skutków. Na wszystkie badania i dalsze leczenie i rehabilitację kieruje internista.

Objawy choroby pocovidowej są bardzo różne i wymagają dokładnej, specjalistycznej diagnostyki. Program realizowany przez gminę Polkowice daje szansę na pełne leczenie i profesjonalną opiekę medyczną – mówi lek. Michał Ziółkowski.

W celu pełnego powrotu do zdrowia pacjentów po przebyciu COVID-19 konieczne jest rozpoczęcie kompleksowej rehabilitacji i leczenia specjalistycznego. Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, oceniając i monitorując poziom tolerancji wysiłku fizycznego oraz aktualny stan zdrowia, w tym współistniejące choroby przewlekłe – dodaje.

Obecny na spotkaniu lek. Mariusz Piskórz, dyrektor medyczny w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych przypomina, że COVID-19 jest choroba wieloobjawowa i wieloukładową i może dotknąć każdej komórki naszego ciała.

Oczywiście są narządy szczególnie wrażliwe, takie jak płuca, serce i układ nerwowy, ale także inne, jak nerki, układ pokarmowy czy nasze stany emocjonalne. Dlatego niezależnie od ogólnej oceny lekarza internisty, bardzo aktywny udział w tym programie musza mieć specjaliści – zwraca uwagę lek. Mariusz Piskórz, dyrektor medyczny w PCUZ.

Konsultacje specjalistyczne odbywają się w PCUZ. W ramach Opieki Pocovidowej oprócz konsultacji internistycznej, pacjent może zostać skierowany do kardiologa, neurologa, pulmonologa oraz psychologa. Internista ustala też potrzebę rehabilitacji. Jeśli dany pacjent będzie jej wymagał, zostanie skierowany na jeden z siedmiu pakietów rehabilitacyjnych. Trzy pakiety realizuje PCUZ, a cztery – Aquapark.

Dzięki profesjonalnej rehabilitacji pacjenci, którzy chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową, zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową. Szybciej powrócą do zdrowia, pełnej sprawności i aktywności (w tym zawodowej). Rehabilitacja pozytywnie wpłynie również na ich kondycję psychiczną – mówi Beata Matkowska, kierownik Przychodni w Aquaparku.

Dobór ćwiczeń i pakietów jest uzależniony od oceny tolerancji wysiłku fizycznego, sprawności fizycznej podczas konsultacji fizjoterapeutycznych, które prowadzi Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych, jak i Aquapark.

Rehabilitacja obejmuje zabiegi i terapię poprawiającą pracę mięśni oddechowych i ogólną wydolność organizmu. Program rehabilitacji po przebytym zakażeniu koronawirusem jest dopasowany do każdej osoby indywidualnie – mówi Monika Cegiełka, fizjoterapeutka z Aquaparku.

Jedną z zasad rehabilitacji oddechowej jest kompleksowość polegająca na połączeniu na przykład ćwiczeń oddechowych, treningu fizycznego oraz masażu – dodaje.

Szczegółowe informacje dostępne są w w rejestracji przychodni w Aquaparku oraz pod numerem telefonu 76 726 91 30 i na stronie internetowej www.aquapark.com.pl, a także w Dziale Marketingu PCUZ pod numerem 76 746 08 07 i na stronie internetowej www.pcuz.pl.

Poprzedni artykułAkademia Koszykarska przy MKS Polkowice
Następny artykułBezpłatny transport seniorów i osób niepełnosprawnych