Bez kosztów i w kilka minut w delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia w Legnicy i Głogowie można wyrobić kartę EKUZ, która jest bardzo ważnym dokumentem jeśli wybieramy się na wakacje do krajów Unii Europejskiej. Uprawnia ona do opieki medycznej obywateli Polski, ale na zasadach obowiązujących w danym kraju. Przypominamy, że karta nie jest ważna w Turcji czy Egipcie. Te kraje nie mają nic wspólnego z Unią.

Karta EKUZ obowiązuje w krajach Unii i w tych stowarzyszonych, czyli w Norwegii, Islandii oraz Szwajcarii.

– Karta ta uprawnia do tego, byśmy mogli skorzystać z pomocy medycznej w przypadkach nagłych zachorowań czy wypadkach, ale również jeśli mowa o zachorowaniu na COVID we wszystkich krajach Unii, ale na takich zasadach, jakie obowiązują w danym kraju. Więc jeśli np. w danym kraju zgodnie z przepisami jest pobierana jakaś dodatkowa opłata, to my też musimy ją uiścić. Jeżeli refundacja leku jest inna niż w Polsce, to nas taka refundacja obowiązuje według tamtych zasad. W przypadku zachorowania na choroby zakaźne, w tym również na COVID ta karta również obowiązuje. Będziemy mieli na jej podstawie udzielone wszelkie świadczenia – zapewnia Miłosz Tychanowicz, kierownik legnickiej delegatury NFZ.

Każdy, kto wybiera się więc na urlop na teren krajów unijnych powinien wyrobić sobie taką kartę, która jest ważna 3 lata, dla dzieci do ukończenia 18 roku życia. Delegatura w Legnicy, gdzie należy złożyć wniosek jest czynna od 8:00 do 16:00, ta w Głogowie od 7:30 do 15:30. Wnioski można wypełnić na miejscu.

Karta uprawnia tez do opieki medycznej w razie zachorowania na COVID.

Poprzedni artykuł60-lecie KGHM – Akademia Jubileuszowa w CK Muza – FOTO
Następny artykułŚmiertelne zderzenie z ciężarówką