Mural dedykowany pracownikom, malowany miedzią i ekologiczny to niezwykły obraz, jaki można podziwiać w Legnicy na elewacji budynku KGHM ZANAM przy ul. Złotoryjskiej. Powstał z okazji jubileuszu KGHM Polska Miedź S.A. Nie tylko w Zagłębiu Miedziowym celebrowany jest ważny jubileusz miedziowej spółki. Również w Nowym Jorku ukazała się na ekranach reklama mówiąca o 60-leciu miedziowego giganta, który jest liderem w branży wydobywczej.

 

Legnicki mural podobno wygląda najpiękniej godzinę przed zachodem słońca, bo mieni się na złocisto miedziano, a miedź nabiera głębokiego czerwonego koloru. Graff powstał z okazji jubileuszu 60-lecia KGHM jako wyraz podziękowania pracownikom i mieszkańcom za trud włożony w budowanie potęgi miedziowego giganta. Na powierzchni blisko 190 m2 ukazano sylwetki pracowników Spółki. Wizerunki postaci m.in. hutnika, górnika, geologa, ratownika, maszyn oraz symbole nowych technologii tworzą wyjątkowy kolaż, wpisany w kształt głowy górnika. Do stworzenia tego wielkoformatowego obrazu o historii i przyszłości Zagłębia oraz KGHM użyto tylko dwóch kolorów: czerni i miedzi. Czarne tło odnosi się do barw górniczych i symbolizuje ciemność podziemi kopalni, to także kolor z galowego stroju górnika. To symbol ciężkiej i odpowiedzialnej pracy ludzi, którzy zbudowali potęgę Polskiej Miedzi.

Drugi kolor muralu to barwa miedzi. Nawiązuje do pracy hutników i samego surowca. Odkrywając złoża miedzi, Jan Wyżykowski i jego zespół odmienili los tej części Dolnego Śląska. Miedź zmieniła życie kolejnych generacji mieszkańców Zagłębia Miedziowego. To także surowiec przyszłości. Jest wykorzystywany m.in. w medycynie, turbinach wiatrowych, elektromobilności. To podstawa wielu technologicznych innowacji sprzyjających transformacji energetycznej i zrównoważonemu rozwojowi.

Artyści tworzący czarno – miedziany mural sięgnęli po prekursorskie rozwiązania, odnosząc się także do innowacyjności KGHM – To jedyny na świecie mural wykonany płynną miedzią. Aż 100 m2 jest pokrytych farbą z tym metalem – zdradza autor projektu, Łukasz Bieniek z IDEAMO. – Pomysł na murale malowane miedzią to nasz oryginalny koncept. Największy wyróżnik spośród murali, jakie powstają na świecie. Z kolei czarne tło, to farba antysmogowa. To naprawdę wyjątkowe połączenie – tłumaczy artysta.

100 m2 farby antysmogowej na muralu oczyszcza tyle powietrza, ile dziewięćdziesiąt drzew. Ekologiczna farba na budynku KGHM ZANAM to nawiązanie do strategii KGHM, w której jednym z filarów jest ekologia. W bliskim sąsiedztwie muralu znajduje się pierwsza w Polsce elektrownia fotowoltaiczna w technologii 4.0.

Wykonanie muralu było dużym wyzwaniem logistycznym. Najpierw artyści przygotowali specjalny szablon w skali 1:1, a przez kolejny tydzień nanosili farbę na 190 m2 ściany.

Z okazji trwającego w tym roku jubileuszu 60-lecia, Spółka planuje przygotowanie cyklu podobnych murali także w innych miejscowościach, w których prowadzi działalność.

inf. fot. – KGHM 

Poprzedni artykułGmina przeznaczyła dwa miliony zł na budżet obywatelski
Następny artykułPrzedszkolaki zdobywają wiedzę pod okiem strażników miejskich