Strażnicy miejscy spotkali się z przedszkolakami z miasteczku ruchu drogowego. Dzieci dowiedziały się, co trzeba zrobić zanim wejdzie się na przejście dla pieszych. Spotkanie zakończyło się wręczeniem gadżetów, związanych oczywiście z bezpieczeństwem. Zajęcia online na temat bezpiecznej jazdy przez skrzyżowanie prowadzi st. straż. Agnieszka Dąbrowska.

 

Obchodzony 6 maja Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest dobrą okazją do tego, aby przypomnieć, czym jest bezpieczne korzystanie z dróg publicznych. Zgodnie z przepisami i rozwagą. Najlepiej zasady te wpajać dzieciom i to od najmłodszych lat. Tak jak od lat robią to polkowiccy strażnicy miejscy. Czy można przejechać rowerkiem przez przejście dla pieszych? Albo bawić się tuż przy ulicy?

– Nie – odpowiedziały chórem dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 „Słoneczko” w Polkowicach na pytanie st. straż. Agnieszki Dąbrowskiej, która po chwili dodała: – Można przejechać rowerem przez jezdnię, ale tylko tam, gdzie znajduje się właściwe oznakowanie i jest tak zwany przejazd dla rowerzystów.

Spotkanie ze strażniczkami miejskimi i maskotką komendy, czyli Krukiem, odbyło się w miasteczku ruchu drogowego przy ul. 11 Lutego. Dzieci dowiedziały się, co trzeba zrobić zanim wejdzie się na przejście dla pieszych. Że nie można zawracać w pół drogi będąc na pasach, a jadąc na rowerku najlepiej mieć kask, bo wtedy jest bezpieczniej. Jak się okazuje, dla większości przedszkolaków było to przypomnienie tego, o czym słyszały podczas wcześniejszych spotkań z mundurowymi.

– Cyklicznie organizujemy zajęcia dla dzieci, już od trzeciego roku życia, związane z bezpieczeństwem: na drodze, na podwórku czy w domu – dodaje st. straż. Agnieszka Dąbrowska. – Ponadto, przez cały czas współpracujemy ze wszystkimi placówkami oświatowymi w naszej gminie.

Dzieci do dziesiątego roku życia, jadące na rowerkach, muszą być opieką osoby dorosłej. Mogą poruszać się po chodniku i są traktowane, jako piesi. Dziecko, które ukończy dziesięć lat powinno zdobyć tzw. kartę rowerową, która uprawnia go do kierowania jednośladem na drogach publicznych. Z kolei, maluchy do siódmego roku życia można przewozić na rowerze, ale tylko w odpowiednim siodełku lub wózku. Oczywiście, w każdym wieku zalecane są kaski, choć obecnie nie są one obowiązkowe. Warto jeszcze przypomnieć o sprawdzeniu stanu technicznego i obowiązkowego wyposażenia roweru przed wyjazdem w trasę.

Tradycyjnie, spotkanie z dziećmi zakończyło się wręczeniem gadżetów, związanych oczywiście z bezpieczeństwem.

Dodajmy, że na prośbę nauczyciela w Szkole Podstawowej im. J. Wyżykowskiego w Polkowicach, uczniowie klasy czwartej biorą udział w programie edukacyjnym „Bezpieczny Dolnoślązak”, aby przygotować się do egzaminu na kartę rowerową. Zajęcia online na temat bezpiecznej jazdy przez skrzyżowanie prowadzi st. straż. Agnieszka Dąbrowska.

Poprzedni artykułGórniczo-hutniczy mural w Legnicy i reklama w Nowym Jorku
Następny artykułRemonty bloków na os. Sienkiewicza