Gmina Wiejska Lubin ponownie zaangażowała się wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą zawodową w Legnicy w projekt, który ma wesprzeć Polaków na Ukrainie. Wolontariusze, którzy pojada na 10 dni na Ukrainę, by pomagać polskiej szkole i zadbać o groby Polaków, zawiozą materiały dydaktyczne, które mają krzewić w tamtejszych Polakach naszą historię, kulturę i obyczaje. Właśnie takie edukacyjne pomoce sfinansowała Gmina Wiejska Lubin.

„ Pomagamy rodakom na Ukrainie z pamięcią o poległych Kresowiakach” – to hasło przewodnie projektu, który będzie miał w tym roku już czwartą odsłonę. PWSZ w Legnicy rokrocznie przy pomocy wielu instytucji organizuje darmowy 10 dniowy pobyt wolontariuszy na Ukrainie, którzy pielęgnują zapomniane polskie groby i wspierają tamtejszych Polaków.

W tym roku w ramach pomocy wolontariusze mają wyremontować scenę w sobotniej polskiej szkole, na której dzieci występują z różnymi projektami upamiętniającymi tradycje polskie. Udział wolontariuszy w projekcie jest bezpłatny. Od 8 maja mają zapewniony nocleg, wyżywienie i dojazd.

Na wszystkie te działania organizatorzy projektu postarali się o wsparcie. W tej kwestii pomoc przyniosła zarówno PWSZ, jak i MCZ z Legnicy zaś legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna dała pieniądze na zakup materiałów budowlanych.. Zaangażowała się również Gmina Wiejska Lubin, która zadbała o materiały edukacyjne do nauczania historii Polski.

– Z PWSZ im. Witelona w Legnicy współpracujemy od kilku lat, by pomóc Polakom na Ukrainie. Zawsze pracownicy PWSZ wskazują nam, w jakim kierunku ma zmierzać pomoc. Była zbiórka pieniędzy na zakup materiałów szkolnych dla Polaków na Ukrainie. Teraz sami je zakupujemy. W tym roku PWSZ zwróciła się do nas z prośbą o sfinansowanie zakupu materiałów dydaktycznych. Są to materiały dotyczące historii Polski, naszej kultury. Znajdują się na różnych nośnikach i mają tam krzewić polską kulturę , tradycję i historię – mówi Maja Grohman, rzecznik Urzędu Gminy w Lubinie.

Do udziału w projekcie wciąż można się zgłaszać. Ostatecznie ma pojechać 9 osób. Jak dotąd zgłosiły się cztery kobiety. Z racji konieczności przeprowadzenia prac na cmentarzu i remontu sceny mile widziani są panowie. Zgłaszać można się, pisząc na maila beata.skwarek@pwsz-legnica.eu

Poprzedni artykułKibice zbierają pieniądze na chore dziecko i na promowanie historii
Następny artykułCzwarty cykl Akademii senioralnej już ruszył w Gminie