Sesja Rady Powiatu 2 marca  miała miejsce w CK Muza w Lubinie. Decyzje podjęte przez radnych na tym posiedzeniu wprowadzą sporo zmian w mieście. Po pierwsze likwidację basenu przy Szpakowej, po drugie powołanie do życia Centrum Działań Twórczych, czyli nowego ośrodka kultury, który zacznie działać za pieniądze przesunięte z puli przeznaczonej na Młodzieżowy Dom Kultury. Zdaniem części radnych, to oznacza koniec MDK-u.

Wśród wielu uchwał podejmowanych przez radnych powiatowych na wtorkowej sesji pojawiła się ta, która powołała nowe Centrum działań Twórczych w Lubinie.

Ma być to Centrum kultury szeroko rozumiane. Nie koncentrowałabym się tylko wokół słowa kultura, bo zawiera pewną ilość działań w zakresie twórczym. Czy potrzebne? Tak, bo działania tej jednostki będą kierowane nie tylko do dzieci i młodzieży, ale też do pozostałych mieszkańców powiatu. najbliższe działania, które będą tam podejmowane będą atrakcyjne, służące kontaktom międzyludzkim oczywiście w ramach reżimu sanitarnego. Siedziba będzie przy KEN 6. Dziś przyjmujemy tylko statut tej placówki. W najbliższej perspektywie wyłoniony będzie dyrektor jednostki, który z mocy prawa będzie zobowiązany koncepcję tej placówki. Wtedy będzie można rozmawiać o szczegółach. Trudno powiedzieć kiedy dokładnie ruszy, bo czas potrzebny jest na samo procedowanie – ogłoszenie w  dzienniku, skierowanie uchwały do Wojewody. Kiedy procedury przejdą wszystkie organy nadzorcze wtedy rozpocznie się funkcjonowanie tej palcówki. W Lubinie działa MDK . W budżecie zaplanowane są środki na funkcjonowanie tego domu kultury i stąd przesuwamy dziś 300 tys. złotych  na rozruch tej nowej placówki – mówiła Jadwiga Musiał, przewodnicząca Rady Powiatu w Lubinie.

– Nowe Centrum Działań Twórczych ma zastąpić naszym zdaniem MDK. Wiemy z nieoficjalnych źródeł, że w tym roku Młodzieżowy Dom Kultury zostanie zlikwidowany. Stanowczo sprzeciwiamy się  likwidacji MDK-u. Nie ma podstaw do powstania nowej instytucji dopóki istnieje MDK – mówiła Karolina Bajger radna klubu PiS.

Większością głosów bo 13:9 podjęto uchwałę o powołaniu nowego Centrum Działań Twórczych. 

Inna uchwała podjęta przez radnych 2 marca mówi o remontach szkół w Lubinie. Nowej elewacji doczeka się II LO, ale  spora modernizacja czeka ZS 2 przy Szpakowej. Zlikwidowany ma tam zostać basen, a w jego miejsce powstaną nowoczesne sale dydaktyczne.

Radni, którzy z tą decyzją się nie zgadzają twierdzą, że w szkole jest wystarczając miejsca na utworzenie nowych sal. Szkoła zyskała sporo miejsca po bibliotece pedagogicznej, którą przeniesiono.

Lada chwila, zdaniem radnych, zakończy się wyż demograficzny spowodowany reformą, przez którą w szkole spotkały się podwójne roczniki ( absolwenci klas 8 i gimnazjum). W świetle takich faktów, zdaniem radnych, nie ma konieczności przygotowania nowych sal lekcyjnych kosztem basenu. 

Do tematu powrócimy.

 

Poprzedni artykułSkarbówka już czeka na zeznania podatkowe
Następny artykułNowy piec w “Przytulisku”. Koniec dymu i stresu

2 KOMENTARZE

  1. Dlaczego Pani Jadwiga Musiał nie ma założonej maseczki?Czy jej reżim senitarny nie obowiązuje??

  2. Stare MDK i powoływana nowa jednostka, czyli będzie cicha likwidacja MDK, z którym nie mogą sobie poradzić. A może będzie wariant optymistyczny dwie super jednostki kultury na wzór organizacyjny podzielonego ma dwie jednostki PCPR czyli PCPR i POPZ (powiatowe centrum pomocy rodzinie) był jeden dyrektor jest dwóch. Ktoś czai o co chodzi? To się nazywa oszczędność… O tym, jak wzrosły koszty administracji w starostwie za czasów tych beznadziejnych samorządowców można książkę napisać… Zadłużenie to kolejna książka…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.