Dlaczego rząd zamówił o 9 milionów mniej szczepionek niż powinien? Dlaczego do grupy „0” nie trafili pacjenci onkologiczni? Dlaczego do realizacji narodowego programu szczepień nie włączono samorządów? Na te pytania odpowiedzi od polskiego rządu oczekują lubińscy politycy z Koalicji Obywatelskiej i Poseł na Sejm RP Piotr Borys.

Przyspieszenie szczepień, zamówienie większej ilości szczepionek, współpraca z samorządami przy narodowym programie szczepień – o to do rządu apeluje Piotr Borys, poseł na Sejm RP i radni Koalicji Obywatelskiej z Lubina.

– Będzie w tej sprawie interpelacja poselska, bo bardzo niepokojące informacje dotyczą głównie tego czym się rząd zasłania, dlaczego nie ma dodatkowych 9 mln szczepionek z puli, z której rząd ich nie zamówił, a należały się Polsce. Składamy interpelację i apelujemy jako posłowie i samorządowcy – mówił Piotr Borys, poseł na Sejm RP. – Inne kraje takie, jak np. Izrael do końca marca zaszczepi całą dorosłą populację, ale tam przygotowania do szczepień trwają od lipca tamtego roku, a nie na ostatnią chwile. Dlatego mówimy, że program w Polsce jest prowizoryczny, a nie faktycznym. Chcę zadać pytanie – dlaczego rząd polski w oparciu o zamówienia europejskie nie zakupił 9 milionów szczepionek więcej? Zgodnie ze wskaźnikiem Polsce należy się 8,5% zgodnie z ilością populacji. Rząd jednak zamówił ich mniej o 9 milionów. To może być jeden z powodów braku szczepionek dziś w naszym systemie. Apelujemy o zmiany w trosce choćby o seniorów, którzy stali w kolejkach wiele godzin. Żądamy przyspieszenia szczepień i włączenia do tego samorządów – dodawał poseł.

Chciałbym przypomnieć skąd ten chaos się bierze. W 2019 roku rząd zlikwidował centra zarządzania kryzysowego, które były fantastycznie i logistycznie przygotowane do działania w takich warunkach. Tuż przed pandemią zlikwidowano wszystko, zostawiając nam to, co teraz mamy – dodawał Jacek Rutkowski , radny powiatowy KO.

W konferencji prasowej wzięli również udział radni Grzegorz Zieliński i Barbara Skórzewska. 

Poprzedni artykułNiesubordynacja kierowcy – religijne napisy na autobusach
Następny artykułUrząd Pracy wspiera pracodawców