Czasy, gdy trzeba było czekać na operację zaćmy w szpitalu Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie już minęły. Wystarczy zgłosić się ze skierowaniem a w ciągu maksymalnie 30 dni okuliści MCZ uporają się z problemem. Zabieg trwający maksymalnie 15 minut pozwala na powrót pacjenta w tym samym dniu do domu.

Zaćma wcześnie zdiagnozowana i zoperowana podnosi komfort życia pacjenta. Lekarze oddziału okulistycznego szpitala Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie mimo pandemii operują bez przerwy. Personel medyczny do zabiegu ma do dyspozycji fakoemulsyfikację, czyli nowoczesną metodę z zastosowaniem soczewek zwijalnych. Nie wymaga ona zakładania szwów. Inny sposób to zewnątrztorebkowe usunięcie zaćmy, czyli ECCE-tzw. metoda klasyczna.

Zabiegi są wykonywane bezpłatnie w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wówczas wykorzystywane są klasyczne soczewki wewnątrzgałkowych (IOL). Można też poddać się operacji komercyjnie z możliwością wyboru soczewek pochłaniających promienie UV i toksyczne pasmo widzialnego światła niebieskiego oraz eliminujące efekt obwodowego zniekształcenia obrazu. Soczewki wieloogniskowe – umożliwiają widzenie do dali i do bliży bez okularów, soczewki toryczne – niwelujące astygmatyzm przedoperacyjny. Pomiary soczewek dokonywane są za pomocą ultradokładnej metody biometrii optycznej.

Operacja zaćmy nie jest bardzo skomplikowana i trwa do 15 minut. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent nie jest usypiany, ale jest cały czas pod opieką lekarza anestezjologa. Osoba operowana kilka godzin po operacji udaje się do domu. Badamy ją na drugi dzień wyznaczając kolejną kontrolę za 14 dni. Pacjent nie musi się ponownie rejestrować ani czekać w kolejkach – informuje Jacek Galas, koordynator oddziału okulistycznego MCZ S.A. w Lubinie.

Pacjent, chcący poddać się zabiegowi, musi najpierw zarejestrować się na wizytę kwalifikacyjną dzwoniąc pod numer 887 869 856 lub 76/846 02 80 .

Żeby poddać się operacji zaćmy wystarczy mieć skierowanie od okulisty lub lekarza rodzinnego.

Poprzedni artykułAkcja „Biegający Mikołaje i przyjaciele” przedłużona do 14 grudnia
Następny artykułDruga zbiórka darów dla dzieci od górników krwiodawców