Burmistrz Łukasz Puźniecki oraz Marcin Kucharski z firmy Busnex Poland podpisali umowę na dostarczenie Gminie Polkowice 9 nowych, w pełni elektrycznych autobusów miejskich. Auta pojawią się na ulicach Polkowic już wiosną.

Za autobusy Gmina Polkowice zapłaci 18,8 mln zł, z czego 14,3 mln pochodzi ze środków zewnętrznych, pozyskanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. To nie tylko jedna z największych inwestycji gminnych, ale także rekordowo wysokie dofinansowanie.

Nasz bezpłatny transport miejski obsługuje dziś nie tylko teren Polkowic i gminy Polkowice, ale w ramach podpisanych umów dociera do dwóch sąsiednich powiatów. To bardzo duże wyzwanie. Bez rozwoju floty autobusów, bez inwestowania w Zakład Komunikacji Miejskiej który jest operatorem tej floty, nie moglibyśmy świadczyć tych usług na najwyższym poziomie. Dlatego bardzo się cieszę, że oferta która wygrała przetarg na dostawę tych pojazdów, charakteryzuje się wysokimi standardami. Oznacza to nie tylko komfortowi podróżowania, ale także dbałość o środowisko, co z punktu widzenia uprzemysłowionego Zagłębia Miedziowego jest bardzo ważne – mówił podczas uroczystości podpisania umowy Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Zamówione autobusy to w pełni elektryczne pojazdy o zerowej emisji spalin do środowiska. Na wiosnę przyszłego roku dołączą do istniejącej floty autobusów Zakładu Komunikacji Miejskiej (ZKM), w której obecnie jeżdżą już dwa pełne elektryki oraz kilka autobusów o napędzie hybrydowym.

Gmina Polkowice jest jednym z liderów we wprowadzaniu w życie ekologicznych środków transportu. Po dostarczeniu 9 nowych autobusów elektrycznych ich liczba będzie stanowiła niemal połowę wszystkich pojazdów jakimi dysponuje ZKM. Na terenie tego zakładu, który od maja ma nową siedzibę, zainstalowano ładowarki do autobusów elektrycznych. Z kolei na terenie parkingu przy polkowickim Aquaparku funkcjonuje już pierwszy w gminie punkt ładowania dostępny dla wszystkich posiadaczy elektryków. Warto także przypomnieć, że Polkowice uruchomiły system roweru miejskiego Polkowicka Szprycha, który cieszył się wielką popularnością wśród mieszkańców. Niestety epidemia koronawirusa spowodowała, że tegoroczna edycja roweru miejskiego musiała zostać wstrzymana.

Zielone” działania Gminy Polkowice docenił minister klimatu Michał Kurtyka, który podczas gali laureatów Eco-Miasto wyróżnił nas nagroda za rozwój elektromobilności.

Poprzedni artykułStalker, złodziej i oszust w jednym
Następny artykułPrawie 29 tys. pacjentów z pakietami od MCZ