Włodarz Lubina od dawna nie jest zainteresowany współpracą z KGHM w zakresie prospołecznych czy prozdrowotnych działań, a efekt tego można zobaczyć choćby po tym, że 11 samorządów z terenu Zagłębia Miedziowego 17 września odebrało od zarządu KGHM darowizny na programy i działania prospołeczne i prozdrowotne. Wśród nich nie było Lubina, ale były np. Legnica, Głogów, Gmina Kotla, Gaworzyce czy Żukowice. W sumie miedziowa spółka przekazała ok. 3 mln. 200 tys. złotych.

 

Umowy o darowiźnie przekazano  przedstawicielom 11 samorządów podczas konferencji „Strategia rozwoju Zagłębia Miedziowego – szanse i zagrożenia”, która miała miejsce w Lubinie, w siedzibie miedziowej spółki.

– KGHM utrzymuje produkcję i patrzy w przyszłość bez lęku. Reagujemy na zagrożenia wynikające z pandemii na bieżąco i to się przekłada na nasze wyniki. Cieszymy się z tego, ale myślę, że powody do zadowolenia mają też samorządowcy. Wiem, że przekazywane wsparcie finansowe jest bardzo potrzebne. Dzięki darowiznom zrealizowane zostaną inicjatywy ważne dla mieszkańców miast i gmin Zagłębia Miedziowego – mówił Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Pieniądze na realizację projektów dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego otrzymały m.in. gminy Gaworzyce, Grębocice, Jerzmanowa, Kotla, Żukowice i miasta Głogów oraz Legnica.

Darowizna od KGHM to 400 tys. złotych. dołożymy też środki finansowe z budżetu Gminy Miejskiej Głogów i za te wszystkie pieniądze uruchamiamy programy zdrowotne, poradnie specjalistyczne, tam, gdzie ciężko jest się mieszkańcom dostać do lekarza specjalisty, zwłaszcza teraz w sytuacji covidowej, gdy w ogóle jest się ciężko dostać do lekarzy. Myślę, że te programy będą jak najbardziej pożądane przez mieszkańców – mówił Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Współorganizatorem wydarzenia, oprócz miedziowej spółki był Związek Pracodawców Polska Miedź. Konferencję patronatem objął Minister, Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Krzysztof Kubów.