Radni zabezpieczyli 30 tys. zł na prace projektowe w parku przy ul. Kopalnianej.  Zaplanowano ścieżki parkowe, ławeczki  i mnóstwo roślin. W parku przy ul. Dąbrowskiego trwa pierwszy etap rewitalizacji. Powstanie w nim ogród z kilkoma tysiącami róż.

Gminne parki po rewitalizacji to przede wszystkim więcej drzew, zieleni ławek i kwiatów. Obecnie trwają prace projektowe kilku parków. Trwają prace projektowe kilku z nich. Radni na rewitalizację zabezpieczyli środki w budżecie.

– Jesteśmy konsekwentni w zazielenianiu gminy. Wprowadzamy kolejne zadania związane z rewitalizacją parków – mówi Łukasz Puźniecki, Burmistrz Polkowic. – Finalnie dokonamy inwentaryzacji wszystkich parków na terenie gminy tak, aby wkrótce móc cieszyć się z uroków tych zielonych miejsc w Polkowicach oraz w naszych sołectwach – podkreśla burmistrz.

Rewitalizację przejdzie m.in. park przy ul. Kopalnianej. Podczas ostatniej sesji, radni na prace projektowe zabezpieczyli 30 tysięcy złotych. 

– W planach są nowe ścieżki parkowe, uzupełnienie szaty roślinnej oraz ławki –mówi Elżbieta Kaczorowska, gminny architekt zieleni.

W parku przy ul. Kopalnianej, gdzie znajdował się cmentarzu ewangelickim,  powstanie tablica pamięci.

Kolejnym miejscem przeznaczonym do rewitalizacji jest zabytkowy park w Guzicach . Radni zabezpieczyli środki na pierwszy etap prac projektowych związanych z rewitalizacją tego miejsca.

– Podczas rewitalizacji skupimy się głównie na działaniach melioracyjnych. Oczyszczone zostaną okoliczne stawy i potoki. Uporządkowana gospodarka roślinna oraz wyremontowane ścieżki w obrębie parku– wyjaśnia Tomasz Duszyński, kierownik referatu inwestycji.

Zmiany czekają również park przy ul. Dąbrowskiego.

– Trwa pierwszy etap rewitalizacji tego parku. Jest nim gospodarka drzewostanem. To podstawa do prowadzenia dalszych prac związanych z rewitalizacją – tłumaczy Elżbieta Kaczorowska.

W parku powstanie ogród różany, planuje się posadzić około pięć tysięcy kwiatów tego gatunku. Przy rondzie od strony ulicy Wojska Polskiego, zaplanowano pergolę obsadzoną pnączami, która dodatkowo będzie stanowiła barierę dźwiękochłonną od ruchliwej ulicy. Koszt pierwszego etapu rewitalizacji to około 20 tysięcy złotych. Natomiast cała inwestycja wyniesie blisko 2,5 miliona złotych. Pieniądze zostały zabezpieczone w wieloletniej prognozie finansowej gminy, dodatkowo urząd będzie starał się pozyskać środki zewnętrze na ten cel.

Gmina podjęła także pierwsze działania w kierunku zrewitalizowania zabytkowego parku na osiedlu Polkowice Dolne. Planowane jest również utworzenie parków kieszonkowych.

– Parki kieszonkowe to niewielkich rozmiarów obszary, stanowiące nowatorski sposób tworzenia nowych terenów zielonych w przestrzeni miejskiej. Często jest to związane z przywracaniem zieleni miastu – wyjaśnia Elżbieta Kaczorowska.  – Taka forma zorganizowanej zieleni w przestrzeni miejskiej ma znaleźć się początkowo w dwóch lokalizacjach. Są to tereny przy skrzyżowaniu ul. Głogowskiej i Targowej oraz pomiędzy ulicami Dąbrowskiego i Miłosną. Obecnie trwają prace projektowe – informuje.

Będzie to pilotażowy projekt powstawania mini parków w Polkowicach. Jeżeli spotka się z akceptacją mieszkańców, proces ten będzie kontynuowany w latach kolejnych.

Poprzedni artykułRada Medyczna: KGHM radzi sobie z koronawirusem – FOTO
Następny artykułKolizja na skrzyżowaniu ulic Parkowej i Wierzbowej – FOTO