Angiograf Simens Artis Q.zen jedyny w Polsce, jeden z nielicznych na kontynencie służy od marca lekarzom kardiologom w Miedziowym Centrum Zdrowia. Urządzenie, kosztujące ok. 3, 5 mln zł dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym emituje 10 razy mniej promieni rentgenowskich i jest niezastąpione przy wykonywaniu zabiegów ratujących życie pacjentom z zawałami, ale też z chorobami naczyń płucnych.

Pracownia Angiografii i Hemodynamiki przy Regionalnym Ośrodku Kardiologi Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie powstała w 2005 i od tamtego czasu do obrazowania kardiologom służył angiograf starszej generacji. Od marca 2020 do dyspozycji lekarzy jest rentgenowski aparat zabiegowy Simens Artis Q.zen.

– 15 lat temu zakupiono wówczas też najnowszy aparat, na którym do teraz wykonano kilkadziesiąt tysięcy zabiegów koronarografii, koronaroplastyki u pacjentów z zawałem serca. Nowy sprzęt emituje 10 razy mniej promieniowania X. Coraz więcej mamy pacjentów ze złożonymi schorzeniami w sercu. Zabiegi trwają często dwie do trzech godzin. Wszystko odbywa się w promieniowaniu rentgenowskim a więc mniejsza dawka promieniowania jest bardzo ważna zarówno dla pacjenta, jak i dla personelu. Kardiolodzy interwencyjni wykonują często kilkanaście zabiegów dziennie i mimo środków ochrony przed promieniowaniem, jak okulary czy ołowiane fartuchy, taki sprzęt jest bardzo istotny  – mówi dr Adrian Włodarczak ,kierownik pracowni Angiografii i Hemodynamiki przy Regionalnym Ośrodku Kardiologi Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie.

Nowy aparat i jego wysoka jakość obrazu pozwalają na diagnozowanie najmniejszych naczyń i struktur w sercu. To zaś pozwala na sprawne i skuteczne umieszczanie stentów w chorych, zmiażdżycowanych naczyniach wieńcowych w przypadku zawałów, ale nie tylko.

– Używamy tego aparatu do zamykania różnych ubytków w sercu. Zdarza się grupa młodych pacjentów z udarami mózgowymi. Powodem takiego udaru jest ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej. To taki trwały otwór owalny, przez którego skrzepliny z prawej części serca przechodzą do lewej i są przyczyną udaru mózgowego. Po rozpoznaniu takiego ubytku możemy w tę przegrodę wszczepić specjalne oludery , który zamykają ubytki. Dzięki temu u takiego pacjenta nie występują już udary – dodaje doktor.

Nowy sprzęt otwiera więcej możliwości diagnostycznych i terapeutycznych u innych pacjentów np. w przypadku zabiegów polegających na zamykaniu uszek lewego przedsionka, które lada chwila będą również wykonywane w naszym ośrodku. Poza tym angiograf pozwala na wykonywanie zabiegów . angiografii płucnej u pacjentów z nadciśnieniem płucnym lub z zatorowością płucną.

Poprzedni artykułNordic Walking Instruktażowo – KGHM z nowym projektem dla mieszkańców
Następny artykułSterta śmieci wyrzucona przy Orlej. Będą ustalać sprawcę