Choć umowy przewidują zakończenie docieplania ostatnich budynków na terenie SM Polne dopiero w przyszłym roku, to wszystko wskazuje na tom, że prace budowlane zakończą się jeszcze jesienią tego roku. Pandemia koronawirusa i związane z nią trudności nie wpłynęły na termomodernizację bloków przy Topolowej i Leszczynowej w Lubinie.

Możliwości, by uzyskać dotację unijną na termomodernizację budynków bezpośrednio przez spółdzielnie, bez pośrednictwa gmin, pojawiły się w 2018 roku. SM Polne w Lubinie natychmiast z tego skorzystała. Najpierw docieplono 8 bloków, a w drugiej turze postarano się o środki na kolejne trzy. W ten sposób na terenie zasobów spółdzielni Polne już wszystkie budynki będą zmodernizowane zgodnie z obowiązującymi dyrektywami.

– Przeprowadzone przetargi wyłoniły wykonawców w ubiegłym roku. Jeszcze przed pandemią. Wszystko odbyło się zgodnie z procedurami. Obydwie firmy, które wygrały przetargi na ostatnie budynki Leszczynowa 2-10, Topolowa 52 i Topolowa 24-48 weszły na teren budowy zgodnie z założeniami i harmonogramem. Dalej prowadzą te zadania pomimo pandemii. Nie mają bezpośredniego kontaktu z lokatorami. To prace zewnętrzne – informuje Edward Klimka, prezes SM Polne.

Umowy przewidują koniec prac na 2021, ale jak mówi prezes obie firmy deklarują, że prawdopodobny termin skończenia termomodernizacji to jesień tego roku.