Polkowicki Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży jest formą wsparcia dla uczniów z terenu gminy Polkowice. Ma zapewnić psychologiczną pomoc wszystkim młodym osobom, które znajdują się w kryzysie psychicznym.

znajdują się w kryzysie psychicznym. Z telefonu mogą korzystać bez ograniczeń dzieci i młodzież, ale również rodzice. Pomoc jest udzielana w przypadku problemów rodzinnych, sytuacji związanych z konfliktami z rówieśnikami czy rodzicami, ale także w związku z obawami, lękiem i stresem wywołanym przez koronawirusa.

Osoba młoda może porozmawiać z psychologiem również o sprawach dotyczących młodzieńczych przyjaźni, dojrzewania, pierwszych miłości, przemocy domowej lub szkolnej, używek czy bezpieczeństwa w sieci.

– W okresie od 18 marca do teraz odebraliśmy ponad 20 połączeń. Niektóre osoby dzwoniły nawet kilkakrotnie. Dzieci i młodzież porusza głownie tematy związane z okresem dorastania i problemami związanymi z postrzeganiem przez nich świata. Nowym zjawiskiem są konsekwencje stanu pandemii. Część dzieci nie do końca rozumie to, co aktualnie się dzieje, ale musi akceptować różne ograniczenia. Stwierdzamy też pojawianie się różnych stanów lękowych, które związane są z tym, że dzieci i młodzież muszą przebywać w zamkniętych pomieszczeniach, a ich kontakty z rówieśnikami są mocno ograniczone. W tym okresie dorastania to jedna z podstawowych potrzeb – mówi Zdzisław Ząbek, psychoterapeuta i kierownik Ośrodka Pomocy Psychologicznej w PCUZ w Polkowicach Polkowicki Telefon Zaufania gwarantuje poufność i bezpieczeństwo. Poza pomocą psychologiczną, nasi psychologowie mogą okazać się niezwykle pomocni również w sytuacjach kryzysowych, zawiadamiając współpracujące z nami służby interwencyjne i informując o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia.

Osoba dzwoniąca ma zagwarantowaną anonimowość, a także cierpliwość w wysłuchaniu swoich problemów, bo taka jest idea tego telefonu. My nie oddziałujemy na zmianę przekonań, nie oceniamy, ale udzielając wsparcia próbujemy urealnić tą percepcję świata. Wskazujemy także miejsca, gdzie można uzyskać profesjonalną pomoc. Jeśli dzieje się coś trudnego, to współpracujemy ze wszystkimi służbami – dodaje Z. Ząbek.

Polkowicka młodzież może korzystać z telefonu codziennie dzwoniąc pod numer 793 200 020, w godzinach 16:00-24:00. Linia jest dostępna również w święta. Telefon jest obsługiwany przez dyżurujących psychologów, psychoterapeutów i specjalistów z Ośrodka Pomocy Psychologicznej przy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych – ZOZ S.A. Projekt jest finansowany z budżetu gminy Polkowice.

Poprzedni artykułNowe wysokie ceny za odpady od radnych. Nowe pojemniki od spółdzielni.
Następny artykułWracają do szkoły