Mieszkanka Lubina oszukana metodą „na BLIKA”. Policjanci apelują o ostrożność przy podawaniu haseł z dostępem do kont bankowych. Kobieta straciła 1000 zł, bo oszust podszył się pod jej koleżankę na koncie profilu społecznościowego i poprosił ją o pożyczkę.

Lubińscy policjanci otrzymali zgłoszenie od mieszkanki Lubina, że nieznany sprawca włamał się na jej konto na profilu społecznościowym, a następnie za pomocą komunikatora, podszywając się pod nią, w wiadomości poprosił koleżankę kobiety o dokonanie pożyczki w kwocie 1000 zł za pomocą aplikacji “Blik”. Po otrzymaniu hasła do aplikacji, przestępca wypłacił pieniądze z bankomatu.

W związku z tym, że nie jest to pierwsza taka sprawa prowadzona przez lubińskich policjantów, kolejny raz apelujemy o ostrożność. Metoda na tzw. „BLIKA”, to nowa forma oszustwa, którą posługują się przestępcy wyłudzający pieniądze. Kradną w Internecie “tożsamość osoby”. Następnie podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie, proszą jej znajomych o podanie hasła “Blik”. Oszuści najczęściej dodają, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność lub proszą o szybką pożyczkę na zakupy przez Internet, obiecując zwrot środków finansowych następnego dnia – informuje Sylwia Serafin, oficer prasowy KPP Lubin – Pamiętajmy o ostrożnym korzystaniu z urządzeń z dostępem do Internetu, gdyż tylko czujność i rozwaga, mogą zapobiec oszustwu. Należy pamiętać o pilnowaniu haseł dostępowych, o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania czy o nieotwieraniu maili od nieznanych nadawców – dodaje Sylwia Serafin. 

inf. KPP Lubin 

Poprzedni artykułZagraniczne praktyki uczniów ZS 2 w Lubinie. Była Hiszpania i Włochy – FOTO
Następny artykułV edycja RCS CUP tuż, tuż. Ruszyły zapisy