Firma Projekt Multimedia pojedzie do Amsterdamu reprezentować Polskę. Lubinianie i ich nowoczesna ekspozycja w Osówce zostali docenieni przez jurorów międzynarodowego konkursu InAVation Awards 2020. Zakwalifikowali się do finałowej 10. najlepszych instalacji audiowizualnych 2019 roku na świecie.

Jako generalny wykonawca firma Projekt Multimedia znacząco odmieniła Podziemne Miasto „Osówka”. Surowe sztolnie wypełniły się multimedialnymi stanowiskami, które jak wehikuł czasu przenoszą zwiedzających do trudnych dziejów II wojny światowej. Ich dzieło zostało na tyle zauważone i docenione, że zakwalifikowano ich do międzynarodowego konkursu InAVation Awards 2020. Finał konkursu odbędzie się w lutym 2020 w Amsterdamie.

Lubińska firma Projekt Multimedia Sp.z o.o. już trzeci rok z rzędu jest nominowana do nagrody w prestiżowym konkursie dla branży AV. W poprzednich edycjach InAVation Awards została wyróżniona za projekt Siedziby Głównej oraz Centrum Badań i Rozwoju giganta obuwniczego – firmy CCC S.A., Mediatekę w Ostrowie Wielkopolskim, a także wystawę pn. „Kierunek Zdrowie” w Centrum Nauki „EXPERYMENT” w Gdyni. W tym roku oczy całego świata zwrócone są na Podziemne Miasto „Osówka”, w którym pod koniec września otwarto nową multimedialną trasę turystyczną.

Do momentu rozpoczęcia prac w obiekcie znajdowały się jedynie wywieszone na ścianach plansze informacyjne oraz poukładane na ziemi lub prowizorycznych podestach eksponaty: odnaleziona w podziemiach broń, hełmy żołnierzy czy fragmenty sprzętu górniczego wykorzystywanego do drążenia sztolni. O tajemniczej i wciąż nie do końca jasnej historii „Riese” mogli opowiadać wyłącznie przewodnicy prowadząc zwiedzających przez surowe tunele.

Aby podnieść atrakcyjność obiektu, postawiono na opracowanie multimedialnej ekspozycji. W tym celu Gmina Głuszyca zdobyła 1,5 mln. złotych dofinansowania z funduszy europejskich. Projekt modernizacji i rozbudowy wystawy miał na celu urozmaicenie i wzbogacenie trasy zwiedzania, z zachowaniem szacunku dla najistotniejszej wartości jaką są same podziemia i ich historia.

Wśród elementów autorstwa lubinian z Projekt Multimedia znalazły się stylowe gabloty z podświetleniem LED, Hologram Adama Ferency, który opowiada o tym jak rozpoczęła się II wojna światowa, jakie państwa były zaangażowane w ten konflikt oraz wyjaśnia jak to się stało, że w skałach Gór Sowich wykuto kilometry podziemnych korytarzy i w końcu czemu miała służyć zakrojona na tak olbrzymią skalę tajemnicza budowa nazwana kompleksem „Riese”Cały kompleks jest na wirtualnej makiecie. Na terenie „Osówki” odnaleziono porzucone karabiny. Pordzewiała broń została wyeksponowana w gablocie wykończonej panelami ze stali kortenowej. Na tylnej ścianie znajdują się szkice karabinów wyeksponowanych w gablocie.

Turyści mają do wyboru kilka tras zwiedzania. Jedną z nich jest trasa ekstremalna. Jej głównym punktem jest przeprawa wodna. Firma Projekt Multimedia wymieniła tam stare, przyciemnione oświetlenie na efektowne światła podwodne. Dodatkowymi atrakcjami są wydruk stwarzający złudzenie zatopionej ciężarówki oraz zatopiona łódka ze skrzyniami pełnymi złota.

W podziemiach „Osówki” znajduje się niedostępny dla zwiedzających, ok. 60 metrowy szyb prowadzący na powierzchnię. Miała znajdować się w nim winda towarowo-osobowa. Jego udostępnienie jest niemożliwe, ze względu na ryzyko zmiany mikroklimatu panującego w podziemiach, objętych programem Natura 2000. Dzięki multimedialnej projekcji, turyści mogą zobaczyć szyb od środka i poczuć się, jakby wyjeżdżali windą na powierzchnię oraz zobaczyć część naziemną obiektu z lotu ptaka.

Dzieło firmy z Lubina to wiele innych niecodziennych atrakcji dźwiękowych i wizualnych, które sprawiają, że zwiedzający odwiedzin w muzeum nie zapomną do końca życia.

fot.inf.Foto: Agnieszka Potocka / Projekt Multimedia Sp.z.o.o.