„Nowoczesne spojrzenie na leczenie cukrzycy i otyłości” to tytuł konferencji, jaką przygotowało Miedziowe Centrum Zdrowia. Spotkanie wpisało się w szereg cyklicznych konferencji diabetologicznych, ale miało też uroczysty charakter – odbyło się przy okazji XX – lecia Oddziału Diabetologicznego.

16 listopada 2019 sali im. J. Wyżykowskiego w Centrali KGHM w Lubinie odbyła się konferencja pod hasłem „Nowoczesne spojrzenie na leczenie cukrzycy i otyłości”. W spotkaniu wzięli udział lekarze interniści i specjaliści, pielęgniarki i wszyscy ci, którzy stawiają na nieprzerwaną edukację w zakresie medycyny.

– Oprócz leczenia w wielu obszarach zajmujemy się też edukacją, bo jest ona szczególnie ważna. Na takich spotkaniach jest okazja do zdobycia, uzupełnienia i poszerzenia wiedzy dla lekarzy nie tylko z naszego terenu. Wykładowcy przyjechali z całej Polski. Ta konferencja jest też okazją do podsumowania, ponieważ nasz Oddział Diabetologiczny kończy 20 lat i jest w tej chwili najdłużej działającym oddziałem na Dolnym Śląsku – mówił Piotr Milczanowski, prezes zarządu MCZ w Lubinie.

– Dzisiejsza znakomita uroczystość, znakomita konferencja naukowo-dydaktyczna stanowi szczególnie miłą okazje do podziękowania pani ordynator – doktor Irenie Szykownej i całemu zespołowi za trud 20-letniej pracy. To jest bardzo ważny oddział, będący poza kliniką, wizytówką Dolnego Śląska, jeżeli chodzi o opiekę diabetologiczną w naszym regionie – mówił profesor Rajmund Adamiec, konsultant wojewódzki do spraw diabetologi we Wrocławiu.

– Cały czas pomagamy pacjentom. Staramy się spełniać wszystkie możliwe standardy. To dzieję się dzięki wspaniałemu personelowi, który cały czas się szkoli i edukuje nie tylko siebie, ale też pacjentów. W naszym oddziale nie tylko stosujemy leczenie, ale też prowadzona jest edukacja. Uczymy pacjentów, jak żyć z tą przewlekłą, nieuleczalną chorobą, jaką jest cukrzyca. Konferencje robimy średnio co 2 lata na zmianę z warsztatami. Tak, by mówić o tym co roku w Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – mówiła Irena Szykowna, od 20 lat ordynator Oddziału Diabetologicznego szpitala MCZ w Lubinie.

Wśród wykładowców, którzy w sobotę dzielili się swoją wiedzą był m. in. prof. dr hab. Paweł Bogdański z Katedry i Zakładu Leczenia Otyłości Zaburzeń Metabolicznych i Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Klinicznego w Poznaniu czy dr n. med. Bogusław Wolnik z Kliniki nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Jestem bardzo zaprzyjaźniony z miejscowymi diabetologami, z doktor Szykowną, której dziękuje za zaproszenie. Uważam, że tego typu konferencje mają niezwykle dużą wartość, szczególnie dla pacjentów, ponieważ pozwalają nam uczyć naszych kolegów diabetologów, jak leczyć skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie pacjentów z cukrzycą. Tematem mojego wykładu jest insulinoterapia, czyli terapia, której obawiają się generalnie wszyscy lekarze ponieważ insulina jest niezwykle silnym, choć wspaniałym lekiem. Żeby dobrze to robić, żeby skutecznie i bezpiecznie leczyć pacjentów z cukrzycą, należy wybierać nie tylko właściwe algorytmy terapii, ale również najbezpieczniejsze możliwe preparaty dostępne na rynku i temu będzie poświęcony mój dzisiejszy wykład – mówił dr n. med. Bogusław Wolnik z Gdańska.