17 listopada 2019 w Gogołowicach odbyła się uroczystość odpustowa w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Podczas mszy proboszcz parafii dziękował darczyńcom, w tym Fundacji KGHM Polska Miedź za przekazane pieniądze, dzięki którym kościół jest remontowany i ratowany przed katastrofą budowlaną.

Kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gogołowicach dzięki dotacjom udało się uratować przed zniszczeniem. Budynek pochodzi z XIII wieku. Jak informuje Krystyna Węgrzyn z Gogołowic, stan obiektu był fatalny, co wynikało z opinii projektanta i Konserwatora zabytków, która jest napisana w projekcie budowlanym. – „Kościół z XV wieku stoi na skarpie, w wyniku czego nastąpiły spękania konstrukcji nośnej, w tym, spękania kamiennych fundamentów oraz kamiennych ścian nadziemia, co spowodowało rozszczelnienie pokrycia dachowego, w wyniku czego obiekt – jest zalewany przez wody opadowe. Konstrukcja dachu oraz poszycie dachowe znajdują się w bardzo złym stanie technicznym” – przytacza opinię konserwatora Krystyna Węgrzyn.

W roku 2007 mieszkańcy Gogołowic postanowili ratować swój kościół. Po wykonaniu dokumentacji budowlanej 2007 – 2008 , w roku 2009 ruszyli z remontem, który trwa już 10 lat.

Ponieważ w tym roku udało nam się pozyskać 179.000 zł dotacji, postanowiono podsumować półmetek remontu. Dzięki dotacjom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Urzędu Gminy Lubin, Starostwa Lubińskiego, Fundacji KGHM „POLSKA MIEDŹ”, Funduszu Kościelnego i wsparcia Legnickiej Kurii Biskupiej, zrealizowane już zadania, a szczególnie : „Wzmocnienie fundamentów” , „Wzmocnienie ścian” wraz z „prostowaniem i wzmocnieniem wiązara głównego”, nad nawą główną kościoła i remont wieży, co powstrzymało destrukcję konstrukcji obiektu i przyczyniły się do wyeliminowania zagrożenia bezpieczeństwa osób, przebywających w budynku kościoła, a przede wszystkim pozwoliły ocalić XV – wieczny zabytek, który zostanie utrzymany w odpowiednich warunkach, jako dziedzictwo kultury – informuje Wanda Dobrzyńska. 

fot. Krystyna Węgrzyn i mieszkańcy Gogołowic

Poprzedni artykułKonferencja MCZ na XX – lecie Oddziału Diabetologicznego
Następny artykułElektryczne hulajnogi – efektywność bez emisji w KGHM