101 rocznicę odzyskania niepodległości uczczono w Chobieni. Tutaj poza występami oraz złożeniem kwiatów, odbyła się rekonstrukcja ataku na więzienie w Kielcach.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta, koncelebrowana przez księży: Leszka Kowalskiego, proboszcza Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chobieni, Daniela Biszczanika, proboszcza parafii pw. Św. Michała Archanioła w Olszanach, Tomasza Hęsia, proboszcza Parafii pw. Św. Urszuli w Gwizdanowie oraz Jerzego Jastrzębskiego, proboszcza Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mlecznie.

Na gminne obchody odzyskania przez Polskę niepodległości złożyły się ponadto defilada wojskowa, inscenizacja historyczna, Opowieści o Wyklętych oraz występy artystyczne i folklorystyczne.

Pod pomnikiem pamięci “Ludzi dobrej woli, ofiar wojen, żołnierzy, więźniów obozów, Sybiraków, pionierów Chobieni” złożone zostały kwiaty. – Dziękuję za obecność wszystkim, którzy są tu z nami aby wspólnie wspominać nasze polskie drogi do niepodległości i oddać hołd tym, dzięki, którym Polska w 1918 roku wróciła na polityczną mapę świata i Europy. – mówi Adrian Wołkowski, wójt Gminy Rudna.

Była część artystyczna. Zaprezentowały się lokalne zespoły, które swoim repertuarem nawiązywały do odzyskania po 123 latach niepodległej Polski. Scenę ustawiono pod Zamkiem w Chobieni.

W rekonstrukcji ataku w 1945 roku, na więzienie UB w Kielcach, wzięło udział kilkadziesiąt osób. Były serie z karabinów, granaty, samochody tamtych czasów, a także wóz opancerzony. Cała akacja trwała około 20 minut. Więźniów uwolniono. – To była żywa lekcja historii, bardzo realistyczna, taka, która mocno zapada w pamięci – dodał wójt Wołkowski.

Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja Gloria Griffin i Chobieński Ośrodek Kultury.

Fot. Piotr Krażewski

Poprzedni artykułGórnik z Lubina mistrzem świata
Następny artykułKGHM ZG Run zaprasza na bieg i do pomocy dla zwierząt