O tym jak wygląda praca górników przekonali się na własne oczy pracownicy ZUS, którzy zjechali do jednej z miedziowych kopalń. Dyrektor legnickiego oddziału ZUS oraz dyrektor naczelny kopalni Rudna podpisali list intencyjny o współpracy w sprawie monitorowania i efektywnego zarządzania absencją załogi miedziowej spółki. Celem programu jest przede wszystkim zagwarantowanie bezpieczeństwa pracy pod ziemią. Zarząd KGHM rozszerzy współpracę na kolejne oddziały.


– Od zawsze podkreślam, że bezpieczeństwo pracowników to nasz priorytet. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele czynników składa się na bezpieczny zjazd i wyjazd naszych górników z kopalni. Robimy wszystko, żeby wpływać na te, które możemy kontrolować. Uczciwi pracownicy nie mogą płacić zwiększonym ryzykiem za tych, którzy próbują wyłudzić zwolnienia. Dlatego będziemy dążyć do podobnych porozumień we wszystkich oddziałach spółki – podkreślił Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Projekt z udziałem ekspertów z kopalni Rudna oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy zakłada wspólne działania w monitorowaniu nieobecności oraz sprawdzanie zasadności zwolnień przedstawianych przez pracowników kopalni.

To naturalne, że chcemy współpracować w zakresie analizy absencji pracowników, ponieważ dla obu podmiotów to negatywne zjawisko. W Zakładach Górniczych ma ono szczególny wymiar. Od tego ile jest osób w kopalni na poszczególnych zmianach zależy bezpieczeństwo pracowników. Im więcej osób jest w pracy na dole kopalni, tym praca jest po prostu bezpieczniejsza – tłumaczył Marek Świder, dyrektor naczelny ZG Rudna.

W rolę górników mogli na kilka godzin wcielić się przedstawiciele ZUS-u, którzy zjechali ponad tysiąc metrów pod ziemię, aby zwiedzić oddział G–28 w kopalni Rudna. Niecodzienni goście przejechali podziemnymi chodnikami ponad 10 kilometrów, spotkali się z górnikami pracującymi na różnych stanowiskach – przodowego, elektryka, operatora.

– Zjazd na dół kopalni to było dla nas bardzo cenne doświadczenie. Jesteśmy pod dużym wrażeniem tego, co widzieliśmy – przede wszystkim profesjonalizmu pracowników i ich kwalifikacji, ale też ilości maszyn oraz zaawansowanej technologii – mówił po wyjeździe na powierzchnię Marcin Dąbrowski, dyrektor Oddziału ZUS w Legnicy.

Podczas roboczego spotkania, zespół wymienił się danymi dotyczącymi przyczyn zwolnień oraz statystykami dotyczącymi nieobecności zatrudnionych w kopalni Rudna. Rozpoczęto dyskusję o sposobach kontroli i przeciwdziałania tym, które mogą być rezultatem nadużyć. Powyższe kwestie, wymiana danych pomiędzy nami oraz odpowiednimi komórkami ZUS-u, zrozumienie punktu widzenia każdej ze stron, procesy dotyczące wniosków dotyczących na przykład kontroli indywidualnych przypadków absencji są powodem podpisania listu intencyjnego o dalszej współpracy.

Przewidujemy więcej takich spotkań. Właśnie analiza wskaźników absencji oraz określenie planu jej ograniczania jest głównym zadaniem nowo powołanego w naszej kopalni zespołu ds. zarządzania wskaźnikiem absencji , której wzrost odnotowujemy na przestrzeni ostatnich kilku lat – wyjaśniła Jolanta Wiąckiewicz, główny specjalista ds. zarządzania potencjałem pracowniczym i systemem HR/SAP w ZG Rudna.

Zakłady Górnicze Rudna zatrudniają około 4,5 tys. osób, w całej Grupie KGHM liczba pracowników sięga 34 tys. Aby zapewnić im optymalne środowisko pracy, firma inwestuje w ciągły rozwój zawodowy swoich kadr oraz dobrą atmosferę w miejscu pracy. Spółka wdraża najlepsze dostępne praktyki mające na celu minimalizowanie zagrożeń zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.

inf. KGHM 

Poprzedni artykułKwiaty, msza, piknik wojskowy i wspólne śpiewanie, czyli 11 listopada
Następny artykułPlanszówki rządzą. Muza zaprasza