Prawie 5000 dzieci i młodzieży ze szkół z terenu powiatu lubińskiego wzięło udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. Wydarzenie miało miejsce po raz siódmy w CK Muza w Lubinie. Tegoroczne hasło przewodnie Festiwalu to „Między duchem a materią pośredniczy matematyka”.

Dolnośląski Festiwal Nauki odbywa się po raz 22., ale w Lubinie po raz siódmy.

To idea wypracowana przez wrocławskie uczelnie i Polską Akademię Nauk. Najpierw idea ta pojawiła się w samym Wrocławiu w celu propagowania wiedzy naukowej wśród uczniów różnych szkół. Od 7 lat mamy w Lubinie swoją własną edycję oczywiście z wykładowcami z Wrocławia – mówiła Małgorzata Życzkowska – Czesak, dyrektor CK Muza w Lubinie – Zaletą tego festiwalu jest, że wychodzi się poza szkołę, która często kojarzy się z obowiązkiem i presją, a tutaj uczestnicy przychodzą zaspokoić ciekawość – dodawała dyrektor lubińskiej Muzy.

Przygotowano warsztaty i wykłady. – Fantastyczny wykład o tym, jak zredukować śmieci we własnym życiu. Wczoraj odbył się doskonały wykład inauguracyjny. Wygłosił go prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, dyrektor szpitala wojewódzkiego specjalistycznego we Wrocławiu, który mówił o chirurgii robotowej i transplantologii w Polsce na tle historii – mówiła Małgorzata Życzkowska – Czesak.

Młodzież i dzieci chętnie brały udział nie tylko w wykładach, ale też w warsztatach.

Festiwal jest bardzo ciekawy. Jest wiele interesujących informacji. Dowiedziałem się np. co to jest paradoks. Teraz robimy wycinankę. Z kartki A4 musimy wyciąć taki otwór, by się w nim zmieścić i przejść przez niego. To możliwe, bo mojemu koledze nawet to wyszło – mówił Bartek Frydrych ze Społecznej Szkoły Podstawowej.

Poprzedni artykułJest ryzyko odkrywki na naszym terenie?
Następny artykułKubów: informacje o odkrywce w regionie to kłamstwa i oszustwa