KGHM ruszył z kolejnym programem prozdrowotnym skierowanym do swoich pracowników. Miedziowe Centrum Zdrowia, spółka z grupy kapitałowej przebada 5 tys. pracowników KGHM. Analizowane będą płuca i tętnice wieńcowe. Badania pomogą szybciej wykryć groźne choroby i obniżyć śmiertelne statystyki. Miedziowa spółka planuje też powołać Radę Medyczną KGHM, która będzie działać z myślą o zdrowiu nie tylko załogi KGHM, ale też mieszkańców regionu.

Badania przesiewowe obejmujące tzw. niskodawkową tomografię komputerową płuc i test „calcium score”, czyli badanie zwapnień w tętnicach wieńcowych zostaną przeprowadzone na 5 tys. pracowników KGHM. Kontrolę tę we współpracy z Polską Miedzią przeprowadza Miedziowe Centrum Zdrowia. Pierwsi pacjenci już zostali przebadani.

– W naszej strategii KGHM zdrowie naszych pracowników jest najważniejsze. W tym zakresie stawiamy sobie najwyższe cele. Chcemy doprowadzić do tego, aby nasi pracownicy czuli się nie tylko bezpiecznie w pracy, ale także bezpieczni zdrowotnie – mówił Radosław Stach, wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Będzie badanie klatki piersiowej z rozróżnieniem drobnych zmian w płucach oraz w sercu. Wykorzystamy dwa programy. Jeden będzie nastawiony na zmiany w płucach. Rozróżniamy już drobne nowotwory i zmiany, które mają powyżej 3 mm, a także rozedmę płuc. Drugi program to calcium score. To badanie uwapnienia naczyń wieńcowych. Te programy był prowadzone na świecie, ale nigdy dwa jednocześnie – mówił marek Ścieszka, wiceprezes zarządu MCZ ds. medycznych.

Program przesiewowy spodobał się również Adamowi Lipińskiemu, pełnomocnikowi rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego, obecnemu podczas konferencji prasowej.

Bardzo się cieszę z tego, że KGHM podejmuje tak szeroką akcję związaną z profilaktyką pracowników KGHM a zarazem mieszkańców. To w sposób istotny pomoże rządowi w tym, by skutecznie walczyć z różnymi chorobami, głównie onkologicznymi – mówił Adam Lipiński, pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego.

KGHM myśląc o zdrowiu pracowników i mieszkańców regionu, planuje utworzenie Rady Medycznej KGHM Polska Miedź S.A., która będzie wspierać i inicjować wszelkie akcje KGHM oraz Fundacji KGHM w zakresie działań lokalnych na rzecz zdrowia pracowników i mieszkańców Zagłębia Miedziowego. W skład Rady wejdą naukowcy i lekarze z najważniejszych ośrodków naukowych w Polsce.

Poprzedni artykułDebiut obligacji KGHM
Następny artykułWolontariusz KGHM i HDK Maltańskiego Legionu z misją w Indiach – FOTO

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.