„Październik na różowo – żyjemy długo i zdrowo” pod takim hasłem w CK Muza w Lubinie w piątek 27 września odbyła się konferencja zorganizowana przez Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie. W wydarzeniu wzięło udział blisko 200 kobiet z terenu całego Zagłębia Miedziowego. Wykłady, konkursy i wiele nietuzinkowych atrakcji związanych było z profilaktyką raka sutka i nie tylko.

Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie przygotowało I Konferencję inaugurującą październik, jako miesiąc profilaktyki nowotworu piersi. Spotkanie pod hasłem „Październik na różowo – żyjemy długo i zdrowo” obfitowało w wiele różnych atrakcji, z których skorzystało blisko 200 kobiet z rejonu Zagłębia Miedziowego.

Staramy się wpisywać w ogólnokrajowy trend. Październik jest miesiącem, który poświęcono problematyce raka piersi. Wydaje nam się, że jeżeli wszyscy będziemy to promować, mamy większe szanse na zainteresowanie pań tą poważną problematyką, jaką jest nowotwór piersi – mówił Piotr Milczanowski, prezes zarządu MCZ w Lubinie.

W ramach konferencji uczestniczki mogły wysłuchać ciekawych wykładów. Mówiono o psychologicznym podejściu do zagadnień związanych z rakiem piersi, o diagnostyce i leczeniu tego nowotworu oraz o diecie, która ma duży wpływ na stan zdrowia.

– To nie jest pierwsza nasza próba dotarcia do dużej ilości pacjentek. Ta konferencja jest podyktowana tym, że zgłaszalność pacjentek na badania profilaktyczne w powiecie lubińskim jest najniższa w całym województwie dolnośląskim, a nawet zaryzykowałabym stwierdzenie, że najniższa w skali kraju. To był jeden z powodów zorganizowania tej konferencji. Chcieliśmy dotrzeć do szerszej grupy pacjentek, nie tylko tych objętych programem przesiewowym NFZ, ale do pań w każdym wieku – mówiła Ewa Nienartowicz, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej MCZ w Lubinie.

– Liczby są okrutne. Co roku w Polsce zachoruje 18 tys. kobiet. Przerażająca statystyka jest taka, że 3 tys. z tych chorych umrze – dodaje Ewa Nienartowicz, która podczas swojego wykładu zachęcała panie do profilaktycznych badań i podkreślała wagę wczesnego wykrywania zmian nowotworowych.

Wśród prelegentów była też Katarzyna Kajdan, psycholog kliniczny MCZ. – Profilaktyka zmniejsza ryzyko zachorowania i śmierci, ratuje życie. To dobrze, że uczestniczki dzisiejszej konferencji przyjeżdżały tu całymi grupami z oddalonych miejscowości. To piękna inicjatywa i trzeba ją kontynuować, bo w grupie jest raźniej podejmować tak trudne tematy – mówiła Katarzyna Kajdan.

Podczas konferencji organizatorzy zadbali o podstawowe, bezpłatne badania, jak mierzenie ciśnienia, składu masy ciała czy poziomu cukru we krwi. Przed wykładami panie mogły zasięgnąć wiedzy z zakresu urody, aktywnego stylu życia czy nawet ubezpieczeń.

Z MCZ współpracowało wiele firm. Spółka KGHM Polska Miedź S.A. była jednym ze sponsorów wydarzenia. O inne atrakcje zadbały m.in. takie firmy, jak Quanfit, Unikatonia, Float Lubin, Galeria Srebra pod Przepiórczym Koszem, Volvo Polska, Avon, Interferie S.A. czy Finacial Solutions Lubin.

Poprzedni artykułStrażacy OSP z powiatu lubińskiego walczyli o miano najlepszych – FOTO
Następny artykułBędzie debata przedwyborcza w Lubinie