W piątek 20 września 2019 w południe w lubińskim rynku będzie miał miejsce Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Wydarzenie ściśle wiąże się z  akcją “Protest Tysiąca Miast” i nastoletnią, szwedzką działaczką klimatyczna Gretą Thunberg, która przed ważnym szczytem klimatycznym ONZ poprowadzi dzieci i młodzież do strajku klimatycznego. Lubin ma być solidarny z tą akcją.

Greta Thunberg wzięła ostatnio udział w dużym proteście przed siedzibą ONZ. Było to 30 sierpnia. Ta nastoletnia dziewczyna 20 września znowu przed ważnym szczytem klimatycznym ONZ poprowadzi dzieci i młodzież do strajku klimatycznego.

Ogólnoświatowi organizatorzy proszą wszystkich o dołączenie do protestu i domaganie się wzięcia odpowiedzialności rządu i obywateli za niszczącą środowisko działalność człowieka . Na apel młodej Szwedki ma odpowiedzieć też Lubin, dołączając się do Protestu Tysiąca Miast.

Chcemy jak najszybciej wymusić zmianę systemową w Polsce i Unii Europejskiej, konieczną do powstrzymania katastrofy klimatycznej, wykorzystując energię, moralny mandat i skalę mobilizacji młodzieży, która będzie coraz większą konsekwencją kompleksowej edukacji o zmianach klimatycznych. Za podstawę zmian systemowych uważamy między innymi sprawiedliwą transformację energetyczną. – mówią organizatorzy zapraszając do lubińskiego rynku w piątek 20.09 o godzinie 12:00