Jest już raport NIK w sprawie inwestycji miedziowej spółki. Najwyższa Izba Kontroli  oceniła negatywnie nabycie przez KGHM Polska Miedź S.A. kanadyjskiej spółki Quadra i kopalni  Sierra Gorda w Chile. Miedziowa spółka przedstawia stanowisko w tej sprawie.

 

Spółkę Quadra FNX Mining Ltd w Kanadzie  KGHM przejął w 2012 roku za 9,2 mld zł . Dwa lata później ruszyła kopalnia Sierra Gorda, w której  produkcja rozpoczęła się z opóźnieniem dopiero w 2015. W sumie do 2020 roku ówczesny zarząd KGHM  zaplanował przeznaczyć  na tę  spółki łącznie z jej zakupem, dofinansowaniem i innymi wydatkami 13 mld zł. NIK ocenia negatywnie inwestycję, która w sumie przyniosła 20 mld zł strat. 

KGHM Polska Miedź publikuje stanowisko w sprawie raportu NIK.  “Obecny zarząd spółki KGHM Polska Miedź S.A. zapoznał się z raportem opublikowanym przez Najwyższą Izbę Kontroli i w pełni przyjmuje do wiadomości zawarte w dokumencie informacje i wnioski. Władze spółki pragną podkreślić, że od początku swojej kadencji współpracowały z NIK, przekazując tej instytucji wszystkie wymagane prawem dokumenty i informacje. Zauważony przez kontrolerów NIK w raporcie, budzący kontrowersje styl transakcji zakupu kopalni Sierra Gorda w 2011 roku przez Zarząd KGHM Polska Miedź kierowany przez ówczesnego prezesa Herberta Wirtha oraz sposób zarządzania tą inwestycją w okresie późniejszym skłonił obecny Zarząd Spółki do wprowadzenia szeregu działań naprawczych. W efekcie zapoczątkowanego w połowie 2018 roku procesu udało nam się zmierzyć z historycznym wyzwaniem dotyczącym aktywów zagranicznych spółki i istotnie poprawić obecny wynik operacyjny chilijskiej inwestycji. Proces ten będzie kontynuowany w ramach naszej polityki transparentności i efektywności, która jest dziś priorytetem działań Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – informuje Zespół Komunikacji KGHM Polska Miedź S.A.

inf. KGHM 

1 KOMENTARZ

  1. Dyplomatyczny bełkot… kiedy zarzuty dla byłego Prezesa i Ministrów za wyprowadzenie ze Spółki ok. 40 mld PLN (bo tyle to wszystko kosztowało)?? Kiedy ktoś odpowie za te straty?? Przecież te pieniądze nigdy nie wrócą do Polski. Nawet gdy te zagraniczne aktywa zaczną generować zyski (jeśli zaczną) to te pieniądze nigdy nie wrócą do Polki (tak są umowy podpisane). Kto na to pozwolił?? Nazwiska!! Gdzie jest prokurator…??

Comments are closed.