Bieg ku czci powstańców warszawskich miał miejsce w Parku leśnym 1 sierpnia. Jedni się zatrzymują a my ruszamy – z takim hasłem w godzinę „W” , czyli o17:00 grupa lubinian ruszyła, by biegnąc pokonać trasę 7,5 km/ Liczba ma uczcić 75 rocznicę Powstania Warszawskiego. Było to już drugie wydarzenie. Rok temu wzięło w nim udział kilak osób. W tym roku było ich znacznie więcej.

 

Zatrzymaj się i oddaj cześć powstańcom – tak mówiono nie tylko w Lubinie, ale w całym kraju przed uroczystościami związanymi z 75. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego. Grupa lubinian postanowiła oddać hołd poległym  w powstaniu w nieco inny sposób.

– Mój pomysł pochwyciła grupa zapalonych biegaczy. Czujemy się Polakami. Chcemy to uczcić sportowo. To najprostszy sposób, by wyrazić szacunek dla młodych ludzi, którzy wtedy chwycili za broń. Będą tu też tacy, którzy chodzą o kijkach, choć dziś dominują biegacze. Bieg to najprostsza forma ruchu. Każdy przebiegnie ten dystans. Staramy się wykorzystać ten Park Leśny, w którym są militarne rzeczy więc i to pasuje tematycznie. Jak wszyscy wiemy o godzinie 17:00 w godzinie „W” nasi rówieśnicy chwycili za broń. Kiedy zawyją syreny w mieście równiutko o 17:00 całe miasto ustanie i odda hołd, a my w tym czasie ruszymy, by  w ten sposób oddać hołd – mówi Tomasz Niwisiewicz, pomysłodawca wydarzenia. 

fot.inf. Damian Mielczarek