W dniu centralnych obchodów Dnia Hutnika 2019, w jubileusz 40 – lecia Huty Miedzi Cedynia otwarto uroczyście nowy wydział w hutniczym oddziale w Orsku – Wydział Granulatu Miedzi. Było przecięcie wstęgi i rzut oka na  produkcję w nowym wydziale.

Nowe rozwiązania pozwolą usprawnić i zintensyfikować pracę. Jest to odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie rynku na granulat z KGHM . Nowy Wydział wpisuje się w strategiczne kierunki rozwoju grupy kapitałowej KGHM: efektywność i ekologię.

Otwarcie nowego wydziału zbiegło się w czasie z jubileuszem Huty Miedzi Cedynia, która . 9 maja obchodziła czterdzieści lat od rozpoczęcia działalności.

Poszerzenie oferty Huty Miedzi „Cedynia” wpisuje się w strategię Spółki przyjętą na lata 2019-2023. KGHM wzmacnia potencjał produkcyjny oraz podwyższa jakość procesów produkcyjnych w Hucie. Granulat produkowany w Hucie Miedzi Cedynia od 2010 roku powstaje w większości przy wykorzystaniu wyrobów własnych. – Rozbudowa zakładu to zwiększenie jego mocy produkcyjnych to element naszej strategii rozwojowej, którą przyjęliśmy w grudniu ubiegłego roku. Przerób i przetwórstwo miedzi to inwestycje, które dają nam większą wartość dodaną i większą marże. Miedź jest surowcem absolutnie strategicznym. Popyt zarówno na katody, jak i na przetworzoną miedź będzie coraz większy w perspektywie 15 – letniej. Więc nasze przygotowania związane z większą obecnością na rynku i zaspokojeniem tego popytu są bardzo uzasadnione biznesowo – mówił prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński.

Chciałbym pogratulować wszystkim pracownikom Huty Miedzi Cedynia tej inwestycji i wieloletnich prac włożonych w rozwój tej huty. To jest bardzo ważne, że KGHM prowadzi kolejne inwestycje, które pozwolą stabilnie patrzyć w przyszłość tej firmie i jej pracownikom. To bardzo ważne, że dzięki tego typu inwestycjom region Zagłębia Miedziowego i Dolny Śląsk mogą się dalej rozwijać. To jest też ważne dla polskiej gospodarki – mówił w hucie poseł na Sejm RP Krzysztof Kubów.

Proces produkcji granulatu w Cedyni realizowany jest niemal w całości bezobsługowo i, co szczególnie istotne, nie powoduje wytwarzania odpadów, pyłów ani zbędnych cząstek.

W uroczystości wziął udział m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Huta Miedzi „Cedynia” to największy zakład przetwórstwa tego metalu w kraju i jedna z czterech największych walcowni miedzi w Europie. Około 50% miedzi produkowanej w hutach w Głogowie i Legnicy jest przetwarzane na walcówkę w Cedyni. Oprócz walcówki, miedź przetwarzana jest tu również na drut, a także granulat uzyskiwany z walcówki miedzianej i miedzi beztlenowej Cu-OFE.

Poprzedni artykułDzień Hutnika 2019 – akademia i biesiady – FOTO
Następny artykułTragedia na Wzgórzu Zamkowym. 15 – latek zabity nożem