Dzień Hutnika w Zagłębiu Miedziowym to szereg różnych imprez, ale centralne obchody tego święta organizowane przez KGHM Polska Miedź S.A zaczynają się od porannego powitania dyrekcji i zarządu przez orkiestrę i mażoretki. Jest też akademia odznaczeń i wyróżnień oraz biesiady hutnicze. W tym roku medale i odznaczenia z rąk zarządu i ministra odebrało 80 osób z różnych oddziałów KGHM, w tym przede wszystkim hutniczych.

Centralna Akademia Odznaczeń i Wyróżnień z okazji Dnia Hutnika miała miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie. Podczas uroczystości różnymi medalami uhonorowano 80 osób. Były odznaczenia państwowe, resortowe i jubileuszowe.

– Dziś odbieram medal „Zasłużony dla KGHM” . Miło, że przełożeni zauważyli moją pracę i wytypowali mnie do tego odznaczenia. 33 lata pracuję na jednym wydziale, choć na różnych stanowiskach. Jestem zadowolony z tego, co osiągnąłem, a to były różne szczeble kariery zawodowej. Dziś widać postęp techniczny w zakładzie pracy na każdym kroku. Po tylu latach nie żałuję. Gdybym miał jeszcze jedną szansę, by zdecydować czy pracować znowu w hucie, to znowu podjął bym, taką samą decyzję – mówił Krzysztof Hofmański, pracownik Wydziału Kwasu Siarkowego w Hucie Miedzi Legnica.

Święty Florian to patron zawodów o dużym prestiżu, ale też niebezpiecznych, bo takich, jak hutnicy czy strażacy. Dzień św. Floriana to dzień radości i powód do świętowania, ale też do pewnych refleksji. Mamy dwa żywioły, które pomagają nam w naszym biznesie – ogień i ziemia, czyli hutnictwo i górnictwo. One są nierozłączne. Muszą tak działać, byśmy na koniec mieli produkcję miedzi. Jedno bez drugiego nie istnieje. Funkcjonują razem i to się bardzo dobrze udaje. Mamy bardzo dużo powodów do dumy i zadowolenia jeśli chodzi o hutnictwo, ale nie tylko. Święty Florian jest również patronem strażaków. W KGHM mamy strażaków. Jest Jednostka Ratownictwa Górniczo – Hutniczego. Strażacy tam zajmują się też ratownictwem hutniczym i górniczym. To też jest ich święto, a zatem świętujemy zespołem trochę większym niż hutniczym. Chciałbym serdecznie życzyć wszystkim – po pierwsze bezpiecznej pracy, po drugie satysfakcji z pracy, byśmy mieli sens tego, co robimy, a po trzecie rozwoju w pracy. Życzę też wiele satysfakcji, szczęścia i powodzenia w życiu prywatnym – mówił podczas uroczystości w Głogowie Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

Wielu zaproszonych gości skorzystało z okazji i złożyło hutnikom życzenia. Odczytano kilka listów od osób, które nie mogły przybyć osobiście. W uroczystości wzięli udział nie tylko hutnicy, zarząd miedziowej spółki, przedstawiciele oddziałów KGHM i spółek z grupy kapitałowej, ale też Wojewoda Dolnośląski, Minister Energii, posłowie, senatorowie i samorządowcy lokalni.

Po akademii goście udali się na biesiady hutnicze.