Dzień Hutnika 2019 to uroczystości zaplanowane na 10 maja. W programie uroczystości zaplanowano też mszę świętą, koncerty w Legnicy i Głogowie, oraz dzień drzwi otwartych w legnickiej hucie.

 

KGHM Polska Miedź od wielu lat ze szczególną starannością kultywuje tradycje branżowego święta Hutnika. Przypada ono tradycyjnie w majowym okresie dnia św. Floriana – dowódcy oddziału gaśniczego w rzymskiej armii. To jego proszą o wsparcie i pomoc wszyscy ci, którzy w swej pracy zmagają się z ogniem, również Hutnicy KGHM. Dlatego też w maju, w należących do KGHM hutach, odbywa się szereg wydarzeń oddających szacunek dla pracy załóg hutniczych Polskie Miedzi. W szczególny sposób swoje tradycyjne święto będą obchodzić pracownicy Huty Miedzi Cedynia, która w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia.
Tegoroczne centralne uroczystości z okazji Dnia Hutnika, obchodzone przez KGHM Polska Miedź odbędą się 10 maja. Obchody zapoczątkuje, zgodnie ze zwyczajem, orkiestra hutnicza, która o godzinie 9.00 rano przywita Zarząd KGHM przed budynkiem Centrali KGHM w Lubinie .

O godzinie 13.00 odbędzie się uroczyste uruchomienie nowego Wydziału Granulatu Miedzi w Hucie Miedzi Cedynia . W uroczystości weźmie udział przedstawiciel Ministerstwa Energii.

Oficjalna Akademia rozpocznie się o godz. 16.00 w Sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie. Podczas Akademii Hutniczej pracownicy hut KGHM za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych otrzymują odznaczenia państwowe przyznawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Ministra Energii, a za długoletnią pracę w branży hutniczej i pracę zawodową – wyróżnienia jubileuszowe przyznawane przez Prezesa Zarządu KGHM.

W uroczystej Akademii uczestniczą goście m.in.: z urzędów centralnych, parlamentarzyści, samorządowcy regionu Zagłębia Miedziowego, przedstawiciele duchowieństwa, mediów, kontrahentów i podmiotów Grupy Kapitałowej KGHM.

Po ceremonialnej uroczystości, odbędą się tradycyjne imprezy biesiadne dla panów, czyli centralna karczma hutnicza oraz dla pań centralny comber babski – jak zwykle z atrakcyjnym i bogatym programem, na który składają się wymyślne zabawy, konkursy, skecze oraz oryginalne gadżety i stroje, a całość połączona jest oryginalną muzyką z humorystycznymi tekstami nawiązującymi do historii i tradycji firmy.

11 maja od godziny 9:00 do 13:00 w Hucie Miedzi Legnica będzie miał miejsce dzień drzwi otwartych. To niecodzienna okazja, by z bliska przyjrzeć się produkcji w legnickim hutniczym oddziale KGHM. 

W niedzielę 12 maja w głogowskiej Kolegiacie odbędzie się uroczysta Msza św., sprawowana w intencji Hutników oraz ich rodzin. Msza rozpocznie się o godz. 12.30.

KGHM w ramach hutniczych wydarzeń zapewni również rozrywkę na wysokim poziomie muzycznym i artystycznym. Tradycyjne koncerty plenerowe dla pracowników Spółki i mieszkańców regionu odbędą się w tym roku w dwóch hutniczych miastach: Legnicy (11 maja w Rynku, godz. 19.00) i Głogowie (12 maja w Rynku, godz. 19.00).

W legnickim koncercie udział wezmą: Anna Wyszkoni, Ania Rusowicz oraz Mateusz Ziółko. W Głogowie zagra zespół RAZ,DWA,TRZY wraz z ICON Orkiestrą pod dyrekcją Huberta Kowalskiego.

Ponadto w programach obu produkcji publiczność będzie mogła zobaczyć artystów młodego pokolenia z regionu Zagłębia Miedziowego, w Legnicy: Melikę Ciritci i Julię Żądło z legnickiego Młodzieżowego Centrum Kultury oraz dziecięco – młodzieżowy Zespół Taneczny Balbinki, z kolei w Głogowie Wiktorię Wróbel z Atelier Studio Talentów z Głogowa oraz orkiestrę zakładową Huty Miedzi Głogów. Koncerty poprowadzi znany dziennikarz telewizyjny – Maciej Kurzajewski. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.