Bieg Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych skupił setki lubinian. Była to już VI edycja tego sportowo – patriotycznego wydarzenia. W Lubinie miała dodatkowo charakter charytatywny. Wspierano chorą na raka lubiniankę. Uczestnicy pokonali odległość 1963 metry. Były też kwiaty pod murem i hymn narodowy.

Biuro biegu umiejscowiono w Parku Wrocławskim, skąd również wystartowano. Ale zanim ruszono w trasę 1963 metrów były pokazy pierwszej pomocy w wykonaniu HDK Maltański Legion, klubu, który dokładnie 3 marca rok wcześniej rozpoczął formalną działalność.

Staramy się, by było nas widać. Jesteśmy w szkołach. Robimy pokazy dla nauczycieli i dzieci. Najmłodsi są odważniejsi niż dorośli. Chętnie w tym są i uczestniczą. Bierzmy udział w każdej imprezie na którą nas zaproszą. Jesteśmy pracownikami KGHM i jesteśmy gotowi na wszystko – mówił Tomasz Zblewski ratownik – górnik z ZG Rudna, z HDK Maltański Legion. 

 O pakiety startowe dla uczestników biegu postarał się szósty rok z rzędu Poseł na Sejm RP Krzysztof Kubów. – To wspaniała inicjatywa. Mówimy o prawdziwej historii. Opowiadamy o tym w sposób przystępny dla osób młodych i całych rodzin. To już sześć lat od kiedy Łukasz Dominów usłyszał o takiej inicjatywie. Wtedy zwróciłem się do Fundacji Wolność i Demokracja, która wyszła z inicjatywą ogólnokrajową. Pierwsza edycja była bez udziału Lubina, ale już w kolejnych mocno się zaangażowaliśmy. Były lata, że organizowaliśmy 1000 pakietów. Cieszę się, że mogę ufundować pakiety już po raz szósty, bo to jakiś mój wkład w rozwój tego biegu w Lubinie – mówił Krzysztof Kubów. 

Trasa, jaką pokonali biegacze to 1963 metry, czyli rok, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty. Lubinianie wystartowali w Parku Wrocławskim. Przebiegli ulicami miasta pod mur przy ulicy Mikołaja Pruzi, by tam wspólnie odśpiewać hymn Polski i złożyć kwiaty ku czci Żołnierzy Wyklętych. Kibice zadbali o dodatkowy nastrój odpalając flary.

Biegacze biorąc udział w wydarzeniu wspierali tez zbiórkę pieniędzy an leczenie lubinianki. Sylwia jest nauczycielką i również biegała, zanim zaczęła chorować na nowotwór płuca. 

Poprzedni artykułGrasz na gitarze? Jest konkurs
Następny artykułProfilaktyka raka piersi – zbadaj się i śpij spokojnie