Na zadbanie o swoje zdrowie nie powinno być nigdy za późno, a każda okazja, która zmotywuje do profilaktycznych badań jest dobra. Najbliższą motywacją dla pań, by skontrolowały się pod kątem profilaktyki raka piersi będzie Dzień Kobiet. Do poddania się badaniom zachęcają specjaliści z Miedziowego Centrum Zdrowia S.A. w Lubinie. Na panie czekają różne badania dostosowane do wieku pacjentek.

Trzeba podkreślić, że nowotwór piersi jest jednym z najniebezpieczniejszych odmian raka, jakie dosięgają kobiety. To bardzo istotne, jakimi metodami panie powinny się badać. Pierwszym warunkiem wyboru formy kontroli profilaktycznej jest wiek pacjentki.

– Posiadamy aparat USG z opcją Dopplera, ale też z elastografią, co jest dziś bardzo unikalne. To elastografia mechaniczna. Badanie nie jest wykonywane ręką badającego, ale przy pomocy oprogramowania. To nowatorska sekwencja w badaniu USG, za pomocą której możemy różnicować zmiany twarde od miękkich i która przybliża nas do ostatecznego rozpoznania – informuje Ewa Nienartowicz, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej MCZ.

Badania te są odpowiednie dla pań od 20 do 30 roku życia. Kontrolę powinny one przeprowadzać co dwa lata. Kobiety po 30 roku życia do 40 lat profilaktyczne badania piersi powinny wykonywać raz w roku. Aparat ultrasonograficzny jest także najlepszą metodą do wykonania u nich badań profilaktycznych. Starszym pacjentkom dedykowane jest już badanie mammograficzne, któremu kobiety nie zawsze chętnie chcą się poddać. Uspokajamy. Mammografia nie jest teraz bolesnym badaniem. Sprzęt jakim dysponuje Zakład Diagnostyki Obrazowej MCZ jest przyjazny pacjentkom.

– Ból w mammografii nie istnieje. Jest tam pewien ucisk, ale jest on dozowany w naszym aparacie w zależności od grubości i gęstości gruczołu piersiowego . Sam aparat dobiera ucisk tak, by badanie było perfekcyjne, ale żeby nie doprowadzić do bólu pacjentki – zapewnia Ewa Nienartowicz, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej MCZ.

Specjaliści w MCZ korzystają także z badań wykonywanych za pomoc rezonansu magnetycznego, ale ta forma kontroli jest najlepsza dla tych pacjentek, które już chorowały na raka piersi, u których stwierdzono nowotwór lub u tych, które w rodzinie mają przypadki obciążenia tym schorzeniem.

Wspólnie z lekarzami zachęcamy więc panie, by chociaż z okazji Dnia Kobiet sprawiły sobie w prezencie spokój ducha w postaci profilaktycznych badań piersi. Mogą to zrobić ze skierowaniem lub też komercyjnie. Koszt badania USG to zaledwie 100 złotych. Te panie, które chcą dowiedzieć się więcej o rodzajach badań w kierunku wykrywania raka piersi mogą udać się 20 marca do kina Helios w Lubinie. Tam w ramach wydarzenia „Kino Kobiet” Ewa Nienartowicz, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej MCZ poprowadzi spotkanie podczas którego będzie można uzyskać niezbędne informacje. Przygotowano też niespodzianki a wśród nich możliwość wygrania 10 bezpłatnych profilaktycznych badań USG w MCZ dla tych pań, które wykażą się największą wiedzą na temat profilaktyki raka piersi. Losowane będą również inne nagrody.

Poprzedni artykułPobiegli dla Żołnierzy Wyklętych i Sylwii- FOTO
Następny artykułNapiórkowski i Lesicki w Legnicy. Bilety na koncert już są