Zgodnie z planem idzie budowa szybu GG-1 w KGHM Polska Miedź S.A.. To jedna z najważniejszych inwestycji miedziowej spółki, bo dzięki niej będzie można zagospodarować głęboko położone złoża rud miedzi.

Inwestycja umożliwi dostęp do rud miedzi i srebra zlokalizowanych na głębokości ponad 1,3 km.
Szyb zapewni stabilną produkcję KGHM na kolejne dekady. – Roboty idą zgodnie z planem. Szyb ten ma kluczowe znaczenie dla naszej spółki – mówi nam Radosław Stach, wiceprezes zarządu ds. produkcji. – Umożliwi on bowiem eksploatację nowego złoża miedzi w rejonie Głogów Głęboki-Przemysłowy. Rudę miedzi nasza spółka wydobywa już od ponad pół wieku. Początkowo sięgano po złoża na głębokości kilkuset metrów, jednak teraz wraz z ich wyeksploatowaniem KGHM zmuszony jest schodzić z wydobyciem coraz niżej. A to oznacza także budowę nowych szybów – dodaje.

Przy okazji pobitych zostanie kilka rekordów. Jednym z nich będzie najgłębszy szyb w kraju. Docelowo obiekt w Kwielicach będzie miał głębokość 1351 metrów (średnica 7,5 metra). Tym samym pobije rekord kopalni Budryk, w której węgiel wydobywa się z 1290 metrów. Jaki będzie całkowity koszt inwestycji? To zależy od wielu czynników. W przypadku kopalń węgla kamiennego szacowano, że budowa każdego metra szybu kosztować może nawet milion złotych.

O tym, jak trudne jest drążenie szybu może świadczyć fakt, że choć prace już trwają ponad sześć lat – pierwszy kubeł urobku wyjechał z szybu 13 grudnia 2013 roku – to wciąż nie zostały ukończone.

Według przyjętego harmonogramu inwestycja ma zakończyć się w 2021 roku. Warto przypomnieć, że pierwsze wejście z wyrobiskami przygotowawczo – rozpoznawczymi w obszar górniczy GG-P nastąpiło w czerwcu 2005.

Projekt jest dość złożony. Oprócz budowy szybu GG-1, przewiduje bowiem rozbudowę centralnej klimatyzacji oraz wykonanie i wyposażenie wyrobisk w podstawową infrastrukturę techniczną.

Inwestycja umożliwi sięgnięcie po nowe zasoby rud miedzi. Zgodnie z szacunkami spółki w latach 2028–2035, czyli w okresie największego nasilenia robót eksploatacyjnych, produkcja z tego obszaru wynosić będzie 10–11 mln ton rudy, czyli około 200–220 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie.

Jak tłumaczy firma, eksploatacja złoża pozwoli KGHM na utrzymanie stabilnego poziomu wydobycia w Polsce przez następne 20-30 lat.

Należy bowiem przypomnieć, że szacowane zasoby bilansowe rudy to blisko 300 mln ton, o średniej zawartości miedzi na poziomie 2,40 proc. Stanowią około czwartej części zasobów miedzi i około trzeciej części zasobów srebra we wszystkich obszarach koncesyjnych KGHM w Polsce. Do eksploatacji złoża wykorzystuje się infrastrukturę kopalni Rudna i Polkowice-Sieroszowice.

Źródło: gornictwo.wnp.pl