Centralne obchody święta górników to Akademia Barbórkowa, pochód Lisa Majora i skok przez skórę. Tegoroczne uroczystości miały nieco stonowany charakter z powodu tragicznej śmierci górnika z ZG Rudna. 30 listopada odznaczono zasłużonych pracowników kopalń KGHM, zaproszono lubinian na pochód bez dźwięków orkiestry i ceremonię skoku przez skórę. Z szacunku do zmarłego zrezygnowano z pokazu sztucznych ogni.

30 listopada centralne obchody Dnia górnika 2018 rozpoczęła Akademia Barbórkowa w CK Muza, podczas której wyróżniono i odznaczono 70 pracowników wszystkich kopalń KGHM. Organizatorem tegorocznych uroczystości centralnych jest oddział ZG Lubin.

– Przygotowania trwały kilka miesięcy. Odbyło się już wiele uroczystości dotyczących 50 – lecia ZG Lubin. Barbórkowe obchody to jedne z ostatnich. Dziś z okazji Dnia Górnika wszystkim pracownikom Polskiej miedzi zarówno obecnym, jak i byłym życzę powodzenia, satysfakcji, a obecnym życzę bezpiecznej pracy i szczęścia górniczego. Niech nasza patronka święta Barbara ma nas wszystkich w swojej opiece mówił Dariusz Jach dyrektor naczelny ZG Lubin.

Życzenia i podsumowania górniczego roku padły też z ust prezesa zarządu KGHM Marcina
Chludzińskiego.

Mamy wieloletnie doświadczenie, technologię, sprzęt , specjalistów, mamy polski pozytywny upór i odwagę. Mamy wszystko, co potrzebne, by być najlepszymi w świecie w branży miedziowej. Klasyfikują nas na ósmym miejscu wśród firm miedziowych. Często słyszę – utrzymujmy naszą pozycję. Nie musimy niczego utrzymywać. Niech robią to inni. My powinniśmy iść cały czas do przodu. Musimy wspólnie przywrócić KGHM – owi właściwe mu miejsce w świecie – mówił szef Polskiej Miedzi.

Podczas akademii pracownicy kopalń KGHM odebrali odznaczenia resortowe i państwowe. Były branżowe wyróżnienia, ale też jubileuszowe kordziki oraz honorowe szpady górnicze.
Po akademii odznaczeń spod CK Muza zebrani udali się wraz z lubinianami w pochodzie za Lisem Majorem, który poprowadził wszystkich do rynku. Tam zgodnie z górniczą wieloletnią tradycją miała miejsce ceremonia skoku przez skórę. Młodzi gwarkowie po symbolicznym skoku przez skórę zostali wpisani do księgi górniczej.

Kontynuacją centralnych obchodów Barbórki będzie msza święta 4 grudnia w kościele pw. M.M. Kolbego na lubińskim Przylesiu oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem odkrywcy złóż miedzi Jana Wyżykowskiego o godzinie 13:00.

Fot.inf. Aniela Wach

Poprzedni artykułLekarze wypiszą zwolnienia już tylko online
Następny artykułByło ślisko na 181 biegu parkrun – FOTO