Prawie 4 tys. asystentów medycznych wpisali lekarze do Rejestru Usług Medycznych (RUM). 1595 z nich zostało już zaakceptowanych przez ZUS, jako osoby wystawiające elektroniczne zwolnienia w imieniu lekarzy.

W ostatni poniedziałek nasz system przyjął blisko 100 tys. eZLA, co dało 15 zwolnień na sekundę i to był największy wpływ jak do tej pory. Gdyby taka ilość została utrzymana to przekroczylibyśmy średnią roczną o ponad 2 mln zwolnień, czyli mielibyśmy ich aż 25 mln – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Na Dolnym Śląsku nadal trwają intensywne szkolenia personelu medycznego. Na indywidualne konsultacje ZUS zaprasza ich w najbliższą sobotę (1 grudnia) do wszystkich swoich placówek. Specjalnie dla lekarzy wydłuża do 18.00 godziny pracy w najbliższy piątek 30 listopada. Do dyspozycji personelu medycznego Zakład uruchomił też specjalną infolinię, gdzie – po wybraniu opcji połączenia ze specjalistą od eZLA – zarówno lekarze, jak i asystenci, szefowie placówek medycznych i pacjenci mogą dowiedzieć się jak wystawić elektroniczne zwolnienie.

– Wystarczy zatelefonować na nasz stały numer do COT (Centrum Obsługi Telefonicznej) 22 560 16 00 oraz wybrać zakres rozmowy dotyczący eZLA żeby uzyskać połączenie ze specjalistą od elektronicznych zwolnień – zapewnia rzeczniczka.

Od poniedziałku (3 grudnia) konsultanci na infolinii będą dyżurowali w wydłużonych godzinach, czyli każdego dnia w od 6.00 do 22.00. Z tematycznej infolinii korzystać mogą także pacjenci, którzy muszą wysłać do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego albo chcą mieć wgląd w obieg swoich dokumentów w ZUS. Rzeczniczka przypomina, że część pacjentów, którym lekarz wystawi zwolnienie w sieci musi dodatkowo złożyć wniosek o wypłatę Dotyczy to osób, którym wygasła umowa o pracę ZUS, prowadząc działalność gospodarczą lub pracujących poza granicami kraju.

 

1261 lekarzy w całej Polsce wystawiło już 3702 upoważnień dla asystentów medycznych, którzy w ich imieniu będą wystawiali eZLA. 595 asystentów dostało już zgody ZUS na wystawianie takich zwolnień. Jak dotąd  przez asystentów z systemu ZUS zostało pobranych 711 certyfikatów do podpisywania eZLA

Już  1 grudnia 2018 w godzinach 9.00-13.00 w placówce ZUS w Legnicy szykuje się tak zwana biała sobota. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą  służyć radą i instruktarzem w wypełnianiu elektronicznych zwolnień. O pomoc można też poprosić na infolinii(22 560 16 00 * po połączeniu należy wybrać zakres rozmowy i poczekać na połączenie z konsultantem), która  od 3 grudnia będzie  czynna od 6.00-22.00. Oddziały ZUS przewidziały wydłużone godziny pracy 30 listopada, w piątek od 8.00–18.00.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę