Pierwszy dzień IV Turnieju szachowego „Barbórka 2018” Polska Niepodległa zakończony. W turnieju junior spośród blisko 120 osób wyłoniono najlepszych. Były puchary, medale, nagrody pieniężne i mnóstwo drobnych podarunków dla wszystkich uczestników rozgrywek. Niedziela to turniej open.

W sali gimnastycznej ZS 2 w Lubinie przy Szpakowej w pierwszy dzień rozgrywek w ramach IV Turnieju Szachowego Barbórka 2018 zebrały się tłumy najmłodszych miłośników szachów. Do zmagań o miano najlepszych zasiedli nie tylko mieszkańcy Lubina czy najbliższych okolic.

Szachy to piękna gra, kryjąca w sobie wiele zalet, które się przydają na całe dorosłe życie. Uczy strategii, planowania, odpowiedzialności. Uczy też przyjmowania porażek abstrahując od zwycięstw. Pierwszy dzień to turniej juniorów młodszych i starszych. Jutro grupa open, ale będą w niej również zawodnicy grający dziś. Przewidzieliśmy wiele nagród, też finansowych – w turnieju open od I do X miejsca, a juniorskim od I do V miejsca. Poza tym jest miła niespodzianka. Dzisiejszy turniej włącza się w obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości więc każdy z uczestników otrzyma flagę Polski ufundowaną przez prezesa Rady Ministrów, premiera Mateusza Morawickiego. – mówił Bogdan Dudek, dyrektor ZS 2 i organizator turnieju.

Rozgrywki odbyły się pod honorowym patronatem posła na Sejm RP Krzysztofa Kubowa. Przy szachownicach zasiedli zawodnicy, którzy choć bardzo młodzi to od kilku lat pasjonują się tą królewską grą.

Zainteresowała mnie tą grą pani ze świetlicy. Kiedyś mnie tym zainteresowała i tak zacząłem grać. To jest moja pasja i hobby. Przydaje mi się to na matematyce. Szachy rozwijają moje myśli. Na lepszych turniejach można wygrać nawet pieniądze – mówił Jakub Wiśniewski 12 latek.

Najmłodszym szachistom kibicowali oczywiście rodzice. – Na poważnie syn zaczął grać od chwili gdy zapisał się do Klubu szachowego pana Bałdygi. Rozwija swoją pasję i pnie się coraz wyżej. Zdobył już trzecią kategorię a więc są też efekty. Pomagam mu to pielęgnować, bo on to kocha i widzę duży postęp. To mu pomaga w kontaktach z rówieśnikami, bo bardziej potrafi kontrolować swoje emocje, rozumie, ze nie zawsze się wygrywa i to uczy takiej postawy, że przegrana to nie tragedia. Uczy się dzięki temu też strategii. Dzieci które grają u pana Bałdygi potrafią przewidzieć co się wydarzy. Też grywam, ale syn dziś już potrafi mnie ograć za każdym razem. – mówiła Agnieszka Surma, mama Adriana 9 – letniego Adriana.

Wyniki pierwszego dnia rozgrywek.
grupa do lat 9 /Junior młodszy/
I miejsce Antoni Komendecki KSz,,Miedź” Legnica
II miejsce Mikołaj Grobelny KSz Polonia Wrocław
III miejsce Mateusz Uhryn MUKS MDK Śródmieście Wrocław

Kategoria najlepsi z gminy Lubin
Jagoda Szczepańska, Piotr Stefonowicz/ m.12,12/

Grupa do lat 15 Junior starszy:
I miejsce Michał Koziorowicz KSz Stilon Gorzów Wielkopolski
II miejsce Michał Grzebieniowski UKS,,SZACH-MAT” Przemków
III miejsce Marek Madej KSz Polonia Wrocław

Kategoria najlepsi z gminy Lubin: Michał Wojtanowski, Joanna Lech/ m.18,38/

Głównymi fundatorami wydarzenia byli m. in. Metraco, Związek Pracodawców Polska Miedź.

Poprzedni artykułJak zostać żołnierzem? Kampania MON też w Lubinie – FOTO
Następny artykułWychowanka lubińskiego MDK z wizytą w Nowym Jorku