Kampania Ministerstwa Obrony Narodowej pod hasłem „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” trafiła do Lubina od piątku 23 listopada do niedzieli 25 listopada w sklepie Auchan do dyspozycji lubinian są żołnierze Wojskowej Komendy Uzupełnień w Głogowie. Odpowiadają na pytania dotyczące tego, jak trafić do Armii. Spotkaniem informacyjnym byli zainteresowani m.in. uczniowie klasy mundurowej III LO w Lubinie.

Kampania MON promująca pracę w polskiej Armii rozpoczęła się 14 października i jest ogólnokrajowa. Na trasie grupy z WKU w Głogowie znalazł się też powiat lubiński. Przez trzy dni od 23 – 25 listopada stoisko informacyjne było do dyspozycji mieszkańców Lubina na pasażu sklepu Auchan.

– W ramach kampanii żołnierze lokalnych jednostek i przedstawiciele Wojskowych Komend Uzupełnień odwiedzają takie miejsca jak centra handlowe, rynki miejskie czasami dworce, czyli miejsca, gdzie można spotkać większą ilość osób. Ta kampania jest odpowiedzią na zainteresowanie Polaków pracą w wojsku. Zachęcamy Polaków, by wstępowali w szeregi Armii do różnych form służby wojskowej. Każda forma Ochotniczej Służby Wojskowej jest obwarowana pewnymi wymaganiami. Trzeba mieć obywatelstwo polskie, nie można być karanym za przestępstwo umyślne, trzeba mieć też predyspozycje psycho- fizyczne i zdrowotne – mówił oficer Wydziału Rekrutacji, porucznik Grzegorz Dagiel, WKU Głogów.

Podstawowe kryteria, jakie trzeba spełnić to niekaralność, polskie obywatelstwo i odpowiednie predyspozycje zarówno psychicznej, jak i fizyczne. Stoisko informacyjne ulokowane w lubińskim sklepie Auchan to możliwość rozmowy z przedstawicielami WKU, zadani nurtujących pytań o warunki pracy, proces rekrutacji czy korzyści z pracy w Armii.

Z okazji spotkania skorzystali uczniowie klasy mundurowej III LO w Lubinie. – Znaczna część naszych uczniów jest w przyszłości zainteresowana studiami związanymi z wojskiem. Niektórzy myślą o tym, by zostać żołnierzem lub pracować w jakichś służbach zbliżonych temu kierunkowi. Każdy z uczniów ma inne pytania. Jest uczennica, która myśli w przyszłości o związaniu się z medycyną. Teraz chce wiedzieć jakby to było, gdyby chciała zostać żołnierzem a przy okazji połączyć to z kierunkiem medycznym . To spotkanie to okazja by spytać o taką ścieżkę kształcenia. Opowiedziano nam dziś o Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, do której się też wybieramy – mówiła w sobotnie przedpołudnie Agnieszka Wichrowska, wychowawca klasy Ib, mundurowej w III LO.

Stoiskiem WKU i rozmową z żołnierzami zainteresowani byli również dojrzali lubinianie którzy nie są związani z kształceniem mundurowym.

Więcej informacji na temat rekrutacji do polskiej Armii można znaleźć na stronie: http://mon.gov.pl/zostan-zolnierzem/ oraz na profilu facebookowym i i na twiterze.

Poprzedni artykułKopalnia Lubin w barbórkowym hołdzie górnikom – FOTO
Następny artykułPierwszy dzień szachowych zmagań „Barbórka 2018” – FOTO