Kopalnia Lubin obchodzi w tym roku szczególne święto barbórkowe w związku z półwiecznym jubileuszem. Uroczystość nadania medali, wyróżnień, stopni górniczych, wręczenia kordzików i honorowych szpad górniczych odbyła się 23 listopada w cechowni oddziału.

Rokrocznie podczas Akademii Barbórkowej dziesiątki pracowników odbiera wyróżnienia, odznaczenia i medale za ciężką i wyjątkową pracę. W 2018 ZG Lubin obchodzi jubileusz 50 – lecia i jak podkreślał dyrektor oddziału Dariusz Jach, to wyjątkowy Dzień Górnika dla tego oddziału i jego załogi.

– Tegoroczna Barbórka jest wyjątkowa ponieważ przypada w 50 rocznicę istnienia kopalni. To właśnie tu pół wieku temu rozpoczęto wydobywanie podziemnego bogactwa. Kopalnia Lubin była poligonem doświadczalnym dla nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych. Doświadczenia zdobyte tutaj były wykorzystywane przy budowie następnych kopalń KGHM. 50 – letnia historia zakładów to nie tylko miliony ton w roku czy setki kilometrów podziemnych korytarzy. To przede wszystkim 50 – letnia historia ludzi. Dzięki ich niezłomności Zagłębie Miedziowe zmieniło mapę gospodarczą kraju, a my żyjemy w regionie, w którym wszystko powstało dzięki miedzi i dla miedzi – mówił dyrektor Jach.

Podczas uroczystości pracownicy ZG Lubin odebrali różne odznaczenia resortowe i państwowe. Były medale za jubileusz pracy, za zasługi dla KGHM, były też stopnie górnicze, kordziki i honorowe szpady górnicze za 25 lat pracy pod ziemią, których wręczono 96.

Poprzedni artykułAkademia Barbórkowa ZG Polkowice Sieroszowice – FOTO
Następny artykułJak zostać żołnierzem? Kampania MON też w Lubinie – FOTO