Akcja „Movember” i badania dla panów prowadzone są już od około 15 lat. Początki miały miejsce w Australii, ale świat szybko przyjął działania i promuje w listopadzie zapuszczanie wąsów przez panów. Po co? By w ten sposób zwrócić uwagę mężczyzn na konieczność profilaktycznego badania pod kątem wczesnego wykrywania raka gruczołu krokowego. Do akcji „Movember przyłącza się rokrocznie lubiński MCZ, dając panom możliwość przebadania się za symboliczną cenę.

 

Nazwa akcji „Movember” wzięła się z połączenia angielskich słów November i moustache, czyli listopad i wąsy. Mężczyźni na całym świecie w listopadzie noszą wąsy, by innym panom i całemu społeczeństwu zwrócić uwagę na ważne badania, które pozwolą wykluczyć ryzyko nowotworu gruczołu krokowego, zwanego też prostatą. Choroba ta jest drugą po raku płuc odmianą raka u mężczyzn , która na świecie powoduje najwięcej powikłań a nawet śmierci. Niewykrycie jej na czas to ryzyko licznych przerzutów, zaś leczenie rozpoczęte w odpowiedniej chwili daje praktycznie 100% szans na wyleczenie.

Pierwszym krokiem profilaktyki schorzeń prostaty w tym raka będzie badanie krwi, któremu można poddać się praktycznie w każdym laboratorium.

Miedziowe Centrum Zdrowia, przyłączając się do akcji Movember ustaliło promocyjną cenę na badanie PSA, która obowiązuje w listopadzie. Za zaledwie 20 złotych można bez skierowania przyjść do laboratorium MCZ przy ulicy M.C. Skłodowskiej 66 (laboratorium centralne w budynku D- 40), w środy od 11:00 do 13:00 i czwartki od 11:00 do 16:00. W przychodniach MCZ S.A. w Legnicy i Głogowie materiał pobierany jest w laboratoriach w środy i czwartki, w godzinach od 8.30 do 9.30.

Na badanie PSA można rejestrować się telefonicznie pod numerami telefonów dostępnymi w dni robocze, do godziny 18.00:
w Lubinie – 76/ 84 60 184
w Głogowie – 76/ 72 76 745
w Legnicy – 76/74 39 556

Wynik badania jest gotowy na drugi dzień od pobrania próbki. – Badanie polega na pobraniu próbki krwi żylnej. Kontroli powinien poddać się każdy mężczyzna po 50 roku życia, który powinien oznaczyć sobie antygen, będący białkiem, produkowanym przez gruczoł krokowy. Norma wynosi od 1 do 4 nanogramów na mililitr i zależy od wieku. Od 40 do 70 roku życia taka norma nieznacznie się zwiększa. Wynik badania, nawet jeśli jest w normie, powinno skonsultować się z lekarzem klinicystą, który przeprowadzi jeszcze badanie urologiczne prostaty. Będzie to albo USG albo badanie per rectum, a w przypadkach koniecznych biopsja. Wówczas będzie to komplet badań kontrolnych gruczołu krokowego – wyjaśnia Elżbieta Lisiecka, specjalista analityki klinicznej, magister farmacji, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej MCZ. – Pacjenci, u których w rodzinach występowały nowotwory prostaty powinni zgłaszać się na takie badanie już po 40 roku życia. Ważne jest przygotowanie do badania. Trzeba być wypoczętym, a zatem nie po treningu czy wysiłku na rowerze. Trzeba zachować minimum 48 godzinną wstrzemięźliwość płciową, nie można być po biopsji, USG czy badaniu per rectum, bo to może powodować wzrost poziomu antygenu PSA niekoniecznie wynikającego ze schorzenia . Nie każdy wynik będący poza ustaloną normą oznacza zdiagnozowanie nowotworu prostaty – dla celów diagnostycznych wyniki powinny być interpretowane z uwzględnieniem historii choroby, badań klinicznych oraz innych danych o pacjencie.– podkreśla Elżbieta Lisiecka.