Sukces Kubowa! Dzięki wielokrotnym rozmowom z szefem rządu, na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto dzisiaj zmiany ustawy o “podatku miedziowym”. To oznacza obniżenie tej daniny. Rząd zdecydował, że kwota pomniejszająca podatek będzie musiała trafić do samorządów w Zagłębiu Miedziowym. Rocznie to 80 mln zł!

Miedziowe gminy będą mogły otrzymać zatem w pięcioletniej kadencji 400 milionów złotych. O decyzji Rady Ministrów poinformował dzisiaj na konferencji prasowej premier rządu, Mateusz Morawiecki. – Wydaje się, że wreszcie znaleźliśmy bardzo dobrą formułę, nad którą zresztą będziemy jeszcze dalej pracować, żeby ją jeszcze poprawiać na korzyść rozwiązań lokalnych. Pewna część kwoty podatku miedziowego zostanie przeznaczona na cele związane z działalnością jednostek samorządu terytorialnego. Ta część będzie odliczona od podatku, a więc będzie z ewidentną korzyścią dla wszystkich mieszkańców i te pieniądze zostaną wykorzystane na potrzeby lokalnej społeczności, z czego bardzo się cieszymy. To jest też promocja dobrego modelu współpracy pomiędzy państwem a samorządem, chcemy jak najbardziej efektywniej do tej współpracy doprowadzić. Zależy nam na tym, by rozwój polskiej gospodarki służył wszystkim obywatelom. Dziękuję panu posłowi Krzysztofowi Kubowowi i ministrowi Adamowi Lipińskiemu, bo oni jak nikt inny zabiegali o zmianę formuły tego podatku – mówił premier polskiego rządu, Mateusz Morawiecki.

O szczegółowych rozwiązaniach dotyczących zmian podatku miedziowego mówiła natomiast minister finansów, Teresa Czerwińska. – Celem samej regulacji jest wprowadzenie możliwości darowizny, która będzie obniżała kwotę podatku od wydobycia niektórych kopalin. Darowizna będzie dokonywana na rzecz jednostek samorządu terytorialnego w wysokości 5 procent. To oznacza de facto pomniejszenie tego podatku, a pieniądze będą przeznaczone na rzecz lokalnych samorządów, które będą wykorzystywać te środki na cele społeczne, kulturalne i rozwojowe. Będzie to swego rodzaju rekompensata – tłumaczyła pani minister.

O zmianę formuły podatku miedziowego zabiegał lubinianin poseł Krzysztof Kubów, który kandyduje na prezydenta Lubina. – To bardzo ważny dzień dla samorządów Zagłębia Miedziowego, to ważny dzień dla Lubina – stolicy Polskiej Miedzi. Przekazanie minimum 400 milionów złotych w czasie 5 lat trwania kadencji samorządu dla gmin Zagłębia Miedziowego pozwoli na dalszy ich rozwój.

Poseł podziękował Morawieckiemu za dotychczasowe spotkania i rozmowy w sprawie podatku miedziowego i podjęcie tej ważnej i oczekiwanej decyzji przez samorządy Lubina, Polkowic, Legnicy i Głogowa – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Kubów.

Nowelizacja ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin wejdzie w życie 1 czerwca 2019r. Podatek miedziowy został wprowadzony w kwietniu 2012r. przez rząd Platformy Obywatelskiej i PSL.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę