Prawie 600 osób wzięło udział w kolejnej odsłonie projektu Słodka Julka, tym razem w Ścinawie. Był to kolejny przystanek kampanii podczas której organizatorzy badali dzieci pod kątem wczesnego wykrywania cukrzycy, uczyli je jak żyć zdrowo, by na nią nie zachorować oraz wyjaśniali jak pomagać ludziom, którzy już chorują na to niebezpieczne schorzenie.

Uczniowie szkoły podstawowej nr 3 w Ścinawie oraz z Tymowej wzięli udział w projekcie Słodka Julka. Był to już kolejny przystanek bezcennego programu realizowanego przez Miedziowe Centrum Zdrowia, legnicki OZPN i Fundację Samodzielne.pl.

Ścinawa to kolejne miejsce naszego projektu, a le każde z miejsc jest inne. Tu jest duża szkoła, a więc dużo dzieci zatem przedsięwzięcie jest dość duże. Jesteśmy w stanie sprawnie to przeprowadzić. Mamy dziś do przebadania blisko 600 osób. Cieszymy się, że frekwencja jest duża, bo o to właśnie chodzi, by jak najwięcej dziecin przebadać i jak największej grupie uświadomić na czym polega zdrowe żywienie i jak ustrzec się przed cukrzycą. Chcemy też najmłodszym uświadomić, że wśród nich są dzieci chore na cukrzyce i że trzeba je traktować tak samo, jak inne koleżanki i kolegów ponieważ poza tym, że mają cukrzycę niczym się od nich nie różnią. Na zachorowanie na cukrzycę typu pierwszego nie mamy wpływu. Każdy może zapaść na tę chorobę. Natomiast przed cukrzycą typu drugiego możemy się ustrzec i to chcemy dzieciom uświadomić . Propagujemy więc zdrowy tryb życia, zdrowe żywienie i badania profilaktyczne, aby dzieci które w tej chwili są małe w przyszłości były zdrowymi dorosłymi. – mówiła Ewa Wojtaś, pielęgniarka przełożona przychodni MCZ w Legnicy oraz edukator pacjentów w cukrzycy.

Najmłodszych poddawano badaniu poziomu cukru w organizmie oraz kontroli składu masy ciała (BMI). Dzieci dzięki temu mogły przekonać się, ze takie podstawowe badania nie są bolesne. Dowiedziały się również, że warto je robić, bo cukrzyca wykryta wcześnie i leczona nie zdąży zaszkodzić organizmowi w znacznym stopniu.

Samorząd miasta Ścinawa zadbał o zakup produktów spożywczych, które wykorzystano podczas warsztatów kulinarnych „Rozgryźć cukrzycę”. Zajęcia podczas których dzieci mogły przygotowywać zdrowe kanapki pełne warzyw poprowadzili pracownicy firmy PHU Lubinpex. O zajęcia edukacyjne dla nauczycieli zadbała Fundacja Samodzielne.pl. Jednym z Fundatorów akcji jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Miedziowa spółka również wspiera działania w zakresie projektu „Słodka Julka”. W Ścinawie działacze HDK Maltański legion poprowadzili warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. Dzieci mogły własnoręcznie popróbować na fantomach jak ratować ludzkie życie.

Poprzedni artykułPojedynek na szczycie tabeli – foto
Następny artykuł400 milionów wraca do Zagłębia Miedziowego!